Jeff Bezos obiecuje budowę rakiet potężniejszych niż SpaceX

Blue Origin (Jeff Bezos – Amazon) zdobyło już cenne doświadczenie i jest w trakcie prac nad potężnymi rakietami, które nie tylko dolecą na orbitę czy Księżyc, ale również na Wenus, Marsa czy inne obiekty w Układzie Słonecznym.

Spółka Jeffa Bezosa będzie produkowała silniki rakietowe BE-4 w fabryce Rocket City w Huntsville w stanie Alabama. Nowy silnik będzie wykorzystywany w dwóch nowych rakietach orbitalnych. Jedną z nich będzie New Glenn, a drugą rakietą ma być Vulcan, nowa konstrukcja rozwijana przez United Launch Alliance (ULA). BE-4 zasilany ma być ciekłym tlenem oraz metanem i wytwarzać ciąg na poziomie 2400 kN. W rakiecie New Glenn, inżynierowie Blue Origin chcą umieścić siedem silników w pierwszym stopniu i jeden w drugim stopniu rakiety, który będzie dostosowany do pracy w próżni.

Podobnie jak w przypadku SpaceX, pierwszy stopień New Glenna będzie odzyskiwany. Takie posunięcie ma pozwolić firmie znacznie obniżyć koszty wysyłania ładunków w kosmos. Jeśli chodzi o drugą rakietę, to Vulcan prawdopodobnie będzie zasilany dwoma silnikami. Specjaliści z United Launch Alliance nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. ULA rozpisała przetarg, w którym bierze udział Blue Origin i Aerojet Rocketdyne ze swoim silnikiem AR1.

Jeśli Blue Origin wygra przetarg na budowę silników dla Vulcana to firma szefa Amazona zbuduje również zakłady w Rocket City. Według planów, fabryka miałaby powstać za ok. 200 milionów dolarów i mieścić się na terenie Cummings Research Park, drugiego największego parku technologicznego w Stanach Zjednoczonych. Blue Origin zatrudniłby w niej ponad 300 osób.

Rakiety New Glenn będą wielokrotnego użytku i, podobnie jak w przypadku Falconów od Elona Muska, lądowały będą zarówno na ziemi, jak i barkach. Szef Amazonu chce rozpocząć swoją kosmiczną działalność kurierską już w 2020 roku. Firma nie ukrywa, że będzie również dostarczała na Ziemię minerały pozyskane w wyniku rozwoju kosmicznego górnictwa.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *