Jasne światło zwiększa męskie libido

Obecność jasnego źródła światła w miejscu pracy i w domu wpływa na równowagę hormonalną mężczyzn. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Sienie we Włoszech.

jasne-swiatlo-zwieksza-meskie-libido

W trakcie analiz okazało się, że regularna, poranna ekspozycja na jasne światło – zabieg szeroko stosowany w leczeniu depresji sezonowej – zwiększa produkcję testosteronu u mężczyzn z niskim libido.

„Mężczyźni, którzy odczuwają niskie pożądanie seksualne, mogą zwiększyć poziom testosteronu i osiągnąć większą satysfakcję seksualną za pomocą ekspozycji na jasne światło”

W badaniu pilotażowym wzięło udział 38 mężczyzn, u których zdiagnozowano problemy związane z pożądaniem seksualnym i podnieceniem. Okazało się, że po dwóch tygodniach, uczestnicy, którzy każdego ranka spędzili pół godziny przed specjalnie zaprojektowanym projektorem emitującym jasne światło, doświadczyli wzrostu testosteronu i aż trzykrotnej poprawy satysfakcji seksualnej. Uczestnicy, którzy zostali losowo przydzieleni do badania z użyciem placebo – w którym poziom światła był tylko w 1% tak intensywny jak w pierwszej grupie – nie zauważyli znaczącej zmiany w swoim poziomie libido.

latimes.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *