Jasne plamy na powierzchni Ceres

Jasne plamy oraz minerały znajdujące się na powierzchni #Ceres sugerują, że największy obiekt w pasie asteroid mógł powstać w zewnętrznej części Układu Słonecznego – z dala od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Jasne plamy na powierzchni Ceres
Jasne plamy na powierzchni Ceres

Ceres ma 950 kilometrów średnicy i uważany jest za planetę karłowatą, pomimo iż znajduje się w pasie asteroid między Marsem, a Jowiszem. Kiedy sonda #Dawn zbliżyła się do niej, ujrzała powierzchnię ciemną jak asfalt. Dostrzegła tam także dziwne, jasne punkty stanowiące dla naukowców prawdziwą zagadkę. Najprawdopodobniej jasne obszary to w większości lodowe złoża soli. #Krater #Occator jest wyjątkowo jasny i prawdopodobnie zawiera wodę w formie lodu, która paruje, gdy Ceres zwraca się w stronę Słońca. To – zdaniem naukowców – powoduje powstawanie mgiełki, która pojawia się i znika podczas 9-godzinnego dnia na tej planecie.

Wyniki badań są dość niespodziewane. Obecnie analizujemy dane pozyskane w wyższej rozdzielczości, które mogą ujawnić jeszcze więcej szczegółów na temat składu powierzchni Ceres. – powiedziała Maria Cristina De Sanctis z National Institute of Astrophysics.

conowego.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *