Japońskie małpy w Krakowie

Japońskie małpy będą w Krakowie kąpać się w gorącym basenie i lepić śnieżki. Krakowskie zoo szykuje kolejną atrakcję dla zwiedzających. Po żyrafiarni, pingwiniarni i nowych wybiegach dla wielkich kotów, dyrekcja chciałaby stworzyć nową małpiarnię. Wśród jej mieszkańców miałyby być makaki japońskie.

Makaki japońskie słyną z upodobania do zimowych kąpieli w gorących źródłach. W naturze żyją na Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Yakushimie.

– Ich charakterystyczną cechą są czerwone twarze i bardzo gęste futro – mówi dyrektor Skotnicki. – Są trochę podobne do pawianów.

Makaki mieszkające na wyspie Honsiu, zimą czas spędzają w gorących źródłach. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, małpy zanurzają się w ciepłych wodach, których temperatura wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza. Szczególnie upodobały sobie gorące kąpiele w źródłach położonych w tzw. Dolinie Piekieł (Jigokudani) w prowincji Nagano. Ich ulubioną zabawą jest wskakiwanie do wody oraz lepienie kul ze śniegu. Warto wspomnieć, że naukowcy zaobserwowali u makaków japońskich bardzo ludzką cechę charakteru – mściwość. Kiedy jeden zwierz przegra walkę, w ramach zemsty atakuje słabszego osobnika, pochodzącego z kompanii swojego pierwszego rywala.

Krakowskie zoo chciałoby sprowadzić ok. 10 makaków i zrobić im na wybiegu basen z ciepłą wodą. Dzięki temu będziemy mogli się nimi cieszyć i podglądać je w kąpieli także zimą. Na razie jednak przed dyrekcją szukanie funduszy, zlecanie projektów i przygotowanie terenu pod tę nową atrakcję. Jeśli wszystko uda się załatwić, nowoczesna małpiarnia powstanie za dwa lata.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *