Japońskie małpy w Krakowie

Japońskie małpy będą w Krakowie kąpać się w gorącym basenie i lepić śnieżki. Krakowskie zoo szykuje kolejną atrakcję dla zwiedzających. Po żyrafiarni, pingwiniarni i nowych wybiegach dla wielkich kotów, dyrekcja chciałaby stworzyć nową małpiarnię. Wśród jej mieszkańców miałyby być makaki japońskie.

Makaki japońskie słyną z upodobania do zimowych kąpieli w gorących źródłach. W naturze żyją na Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Yakushimie.

– Ich charakterystyczną cechą są czerwone twarze i bardzo gęste futro – mówi dyrektor Skotnicki. – Są trochę podobne do pawianów.

Makaki mieszkające na wyspie Honsiu, zimą czas spędzają w gorących źródłach. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, małpy zanurzają się w ciepłych wodach, których temperatura wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza. Szczególnie upodobały sobie gorące kąpiele w źródłach położonych w tzw. Dolinie Piekieł (Jigokudani) w prowincji Nagano. Ich ulubioną zabawą jest wskakiwanie do wody oraz lepienie kul ze śniegu. Warto wspomnieć, że naukowcy zaobserwowali u makaków japońskich bardzo ludzką cechę charakteru – mściwość. Kiedy jeden zwierz przegra walkę, w ramach zemsty atakuje słabszego osobnika, pochodzącego z kompanii swojego pierwszego rywala.

Krakowskie zoo chciałoby sprowadzić ok. 10 makaków i zrobić im na wybiegu basen z ciepłą wodą. Dzięki temu będziemy mogli się nimi cieszyć i podglądać je w kąpieli także zimą. Na razie jednak przed dyrekcją szukanie funduszy, zlecanie projektów i przygotowanie terenu pod tę nową atrakcję. Jeśli wszystko uda się załatwić, nowoczesna małpiarnia powstanie za dwa lata.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *