Japoński superkomputer kontra fragment mózgu człowieka

Niezwykły eksperyment pokazał jak potężny jest nasz biologiczny komputer – mózg. Jeden z najmocniejszych superkomputerów na świecie potrzebował aż 40 minut żeby zasymulować jedną sekundę pracy niewielkiego fragmentu ludzkiego mózgu.

Japoński superkomputer kontra fragment mózgu człowieka
Japoński superkomputer kontra fragment mózgu człowieka

Zespół naukowców z japońskiego RIKEN i Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University oraz niemieckiego Forschungszentrum Jülich przeprowadził jedną z największych symulacji pracy mózgu człowieka. W tym celu wykorzystano superkomputer K, składający się z 705 024 rdzeniowego procesora i 1,4 miliona GB RAM – jest to czwarty najpotężniejszy komputer na świecie.

Uczeni, za pomocą narzędzia Neural Simulation Technology (NEST), stworzyli model składający się w sumie z 1,73 miliarda komórek nerwowych, połączonych ze sobą przez 10,4 biliona synaps. Zasymulowano tylko 1% aktywności całego mózgu i zajęło im to aż 40 minut.

Była to największa symulacja ludzkiego mózgu. Naukowcy chcieli w ten sposób wypróbować między innymi możliwości japońskiego superkomputera K. Eksperyment ten pozwoli również tworzyć bardziej dokładne symulacje w przyszłości. Przewiduje się że w ciągu następnych 10 lat powstanie superkomputer na tyle potężny, że będzie w stanie zasymulować pracę całego ludzkiego mózgu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *