Japoński pomór skrzypłoczy

W południowej Japonii morze wymyło na brzeg setki martwych skrzypłoczy. Naukowcy nie są zgodni co spowodowało tę masową, nagłą śmierć.

Japoński pomór skrzypłoczy
Japoński pomór skrzypłoczy

Latem skrzypłocze regularnie składają jaja na zachodnich i południowych wybrzeżach Japonii. Podczas tego stosunkowo niebezpiecznego dla skrzypłoczy czasu pewna ich liczba zazwyczaj ginie. Przedstawiciele Japan Horseshoe Crab Association stwierdzili, że w tym roku liczba znalezionych, martwych ciał tych zwierząt była nadzwyczaj wysoka.

W okresie składania jaj – każdego dnia – członkowie Japan Horseshoe Crab Association widywali ok. 5-10 trucheł, zaczęli więc je sumować. W sumie doliczyli się około 500 martwych skrzypłoczy – opowiada Kenji Sato, urzędnik z Kitakyūshū, na południu Japonii.

Liczba martwych skrzypłoczy była w tym roku 8-krotnie wyższa niż zwykle. Urzędnicy pytali o opinię ekspertów, ale dotąd nie ma zgody co do tego, co spowodowało masowy pomór stawonogów. Specjaliści wskazują na niedobór tlenu spowodowany wyższą temperaturą wody, większą ilość pasożytów na plaży oraz na choroby specyficzne dla tych zwierząt.

phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *