Japońscy naukowcy stworzyli materiał o niezwykłych właściwościach fizycznych

Japońscy naukowcy stworzyli materiał o niezwykłych właściwościach fizycznych. Przewodzi on różne nadrukowane impulsy. Jego unikatową cechą jest to, że nie traci swoich „fizycznych” właściwości nawet wtedy, gdy jest pięciokrotnie rozciągany.

Wkrótce elektronika monitorująca zdrowie będzie mogła się stać elementem ubioru. Na tkaninach i miękkich tworzywach będzie można nadrukować specjalne czujniki, do monitorowania parametrów życia. Ten materiał zintegruje się z każdym obszarem życia. Obecne dostępne materiały, nie nadawały się do zastosowania jako przekaźniki, ponieważ były zbyt kruche – nie wytrzymywały rozciągania i nadmiernych nacisków.

Tymczasem naukowcy z Graduate School of Engineering na Uniwersytecie w Tokyo opracowali elastyczny przewodzący materiał zachowujący wysoką przewodność nawet wtedy, gdy jest pięciokrotnie rozciągany. Nowy materiał o konsystencji pasty, może być nadrukowany w postaci wzorów na tkaninach i powierzchniach gumowych, takich jak rozciągliwe okablowanie urządzeń zawierających czujniki.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *