Japońscy nacjonaliści bojkotują film z Angeliną Jolie

Angelina Jolie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd i twarzy na świecie. Oprócz gry w takich filmach, jak „Tomb Raider”, „Oszukana” i „Cena odwagi”, aktorka ma na koncie też wyreżyserowanie trzech filmów. W tym „Niezłomnego”, opowiadającego o biegaczu olimpijskim Louisie Zamperinim, który w czasie II wojny światowej został wzięty do niewoli przez Japończyków.

Japońscy nacjonaliści bojkotują film z Angeliną Jolie
Japońscy nacjonaliści bojkotują film z Angeliną Jolie

Film już wywołał kontrowersje w Japonii. A konkretnie wśród japońskich nacjonalistów, którzy domagają się jego bojkotu, a Angelinę Jolie nazywają rasistką i chcą zakazać aktorce wjazdu do kraju.

Nacjonaliści są oburzeni w szczególności scenami, z których wynika, że jeńcy wojenni byli w japońskich obozach bici, przypalani ogniem, dźgani nożami, że obcinano im głowy oraz przeprowadzano na nich eksperymenty, które zwykle kończyły się ich śmiercią. – To całkowita fikcja – twierdzi Hiromichi Moteki, główny sekretarz Stowarzyszenia Rozpowszechniania Faktów Historycznych, które jest jednocześnie nacjonalistyczną grupą nacisku.

W mediach społecznościowych oburzeni nacjonaliści oskarżają Jolie o „dyskryminację rasową” i oczernianie Japonii. Inni zapowiadają protesty, jeżeli film trafi do kin. Już niemal 8 tys. osób podpisało na stronie Change.org petycję, która ma wymusić na reżyserce wstrzymanie dystrybucji „Niezłomnego” w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sama Jolie opisana jest w tym apelu jako „demon”.

Aktywiści, którzy zachęcają Japończyków do konfrontacji z brutalną, imperialistyczną przeszłością, nazywają bojkot filmu kolejną próbą wyparcia historii. – Można kwestionować wspomnienia analfabetki, która mówi, że była seksualną niewolnicą japońskich żołnierzy, ale zupełnie inną sprawą jest kwestionowanie pamięci Olimpijczyka. Co więcej, istnieje dokumentacja, która potwierdza tortury, katowanie i molestowanie, którym poddawani byli w Japonii jeńcy wojenni. Potwierdzają to również naoczni świadkowie. Zaprzeczanie temu, co się działo z Louisem Zamperinim to skandal – mówi Mindy Kotler, dyrektor Asia Policy Point.

Film Jolie jest adaptacją książki Laury Hillenbrand z 2010 roku. Sam Zamperini zmarł kilka miesięcy temu – w czerwcu. Jego rolę odtwarza 24-letni Anglik Jack O’Connell…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *