Japonia znowu chce mieć armię

Wszystko wskazuje na to, że armię, która przez lata była postrachem Azji czeka rezurekcja. Ale tym razem jej siły mają walczyć ramię w ramię z Amerykanami.

Japonia znowu chce mieć armię
Japonia znowu chce mieć armię

Izba Reprezentantów, niższa izba japońskiego parlamentu, uchwaliła w czwartek niepopularną ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony. Nowe przepisy pozwalają na użycie japońskiego wojska poza granicami kraju w obronie sojuszników.

Przed parlamentem przeciwko „ustawie wojennej” protestowały setki osób. Przeciwnicy zmian uważają, że są one niezgodne z pacyfistyczną konstytucją Japonii. Obawiają się, że Japonia zostanie wciągnięta w toczący się z dala od jej terytorium konflikt, w którym będzie musiała walczyć u boku Amerykanów.

Rewizja zasad sojuszu zezwala na globalną współpracę wojskową, od obrony balistycznej przez walkę z cyberprzestępczością po bezpieczeństwo morskie. Przewiduje się m.in., że Japonia będzie zapewniać wsparcie logistyczne siłom amerykańskim zaangażowanym w konflikty zbrojne poza strefą bezpośredniego sąsiedztwa Japonii, np. na Morzu Południowochińskim.

Japonia ma 9 najsilniejszą armię świata, w której służy niemal 250 tys. żołnierzy
Japonia ma 9 najsilniejszą armię świata, w której służy niemal 250 tys. żołnierzy

Aktualizacja amerykańsko-japońskiej współpracy wojskowej bierze pod uwagę nową interpretację japońskiej konstytucji, proponowaną przez rząd Shinzo Abe. Dzięki niej japońskie Siły Samoobrony mogłyby brać udział w operacjach militarnych poza granicami kraju, by przyjść z pomocą zaatakowanemu sojusznikowi.

Japonię i USA od 1960 roku wiąże traktat o współpracy w dziedzinie obrony, który zobowiązuje Waszyngton do pomocy Japonii w razie ataku. W zamian zapewnia Stanom Zjednoczonym możliwość korzystania z baz wojskowych na terenie Japonii.

Ćwiczenia wojskowe japończyków
Ćwiczenia wojskowe japończyków

Na stałe w Japonii stacjonuje prawie 47 tys. amerykańskich żołnierzy. Ale Tokio, choć formalnie nie ma armii, a jedynie siły „samoobrony” też jest dużą militarną siłą. Według rankingu global firepower Japonia ma 9 najsilniejszą armię świata, w której służy niemal 250 tys. żołnierzy. Mają do dyspozycji niemal 700 czołgów i niemal 2,8 tys. wozów bojowych. Z kolei japońskie lotnictwo ma łącznie 1,6 tys. samolotów.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *