Japonia natrafiła na prawdziwy skarb na dnie oceanu

Metale ziem rzadkich to 17 pierwiastków chemicznych takich jak na przykład cer, europ, samar, neodym czy erb, które używane są w technologii m. in. do produkcji laserów, ekranów ciekłokrystalicznych, katalizatorów… Japońscy naukowcy odkryli duże złoża tych metali w Pacyfiku i szacują, że są one tysiąckrotnie większe niż wszystkie złoża na powierzchni.

Japonia natrafiła na prawdziwy skarb na dnie oceanu
Japonia natrafiła na prawdziwy skarb na dnie oceanu

Jak zaznaczają autorzy odkrycia, ma ono wielkie znaczenie dla przemysłu światowego, gdyż obecnie Chiny z pomocą tych metali szantażują świat, aby to u nich zakładano fabryki, skąd następnie kradną technologię.

Ostatniego odkrycia dokonano w dnie w okolicach wyspy Minami-Torishima na głębokości około 5700 metrów. Nie stanowi jednak ona problemu, gdyż złoża są bardzo skoncentrowane i można je łatwo wydobyć z pomocą sprężonego powietrza – z minimalną tylko ingerencją w dno morskie. Nie ma tam też radioaktywnego toru, który powoduje, że wydobycie w naziemnych kopalniach w Chinach jest tak trudne.

Naukowcy zauważają, że pojedynczy statek wydobywający w okolicach tej wyspy może zaspokoić całe potrzeby japońskiej gospodarki. Japonia naprawdę trafiła los na loterii, bo to już drugie takie odkrycie w niedługim czasie. Niedawno udało im się odnaleźć wielkie złoża gazu w klatracie metanu.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *