Japonia drugim inwestorem w Polsce

Inwestorzy japońscy wyprzedzili niemieckich i obecnie pod względem wartości inwestycji są na drugiej pozycji, po Amerykanach. Tomasz Pisula dodał, że to bardzo bogate firmy, budujące długofalowe relacje. Nie zawsze tak jest z inwestorami, czasami inwestorzy chcą zrobić jeden szybki interes. Z Japończykami – widzimy – jest coś, co dojrzewa na przestrzeni lat.

Pistuła wyjaśnił też, że japońskie firmy to przede wszystkim branża wytwórcza. Dodał, że są to zarówno inwestycje nowe, jak i reinwestycje. W Polsce spośród firm z kapitałem japońskim zainwestowały już m.in. Toyota, Sharp, Panasonic, Funai czy Toshiba. Przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Japonia prowadzi aktualnie w Polsce 13 projektów o łącznej wartości 768,2 mln euro.

W 2017 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu zakończyła już 2 projekty japońskie – oba to obecnie realizowane reinwestycje Toyota Motor Industries Poland (w Wałbrzychu i Laskowicach), warte łącznie 151,24 mln euro. Natomiast w 2016 roku Agencja zakończyła w sumie 3 inwestycje japońskie o łącznej wartości 82 mln euro.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *