Japończyk ma wyrzuty sumienia z powodu urlopu

59% Japończyków czuje winę, kiedy bierze płatny urlop. Taki wynik wskazuje „Międzynarodowe statystyczne badanie płatnego urlopu w 26 państwach świata”.

Rosjan i Europejczyków taka statystyka może dziwić. W Rosji i wielu państwach europejskich większość pracowników z zadowoleniem bierze urlop, nawet niepłatny. Czym można wyjaśnić pojawiające się u Japończyków, słynących ze swej pracowitości, poczucie winy za w pełni zasłużony urlop?

„Poza mentalnością narodową, to jest zapewne kwestia wychowania. Jeśli dziecku od narodzin mówi się, że nie powinno płakać i stwarzać trudności dla innych, a później w szkole on także powinien słuchać się nauczyciela i zachowywać się idealnie, to kiedy dzieci dorastają, to najgorsze co może dla nich być, to wyglądać inaczej niż wszyscy i stwarzać komuś trudność swoim zachowaniem.”

Japonia zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby rzeczy zapomnianych w środkach transportu. Ludzie po drodze do pracy i do domu po prostu śpią, często są emocjonalnie i fizycznie „wypaleni”. „Karōshi”, czyli „śmierć z przepracowania”, co roku w Japonii dotyka około 10 tysięcy osób.

Jednocześnie w Japonii odnotowano najmniejszy procent ludzi czujących „niedosyt odpoczynku”. Jak można wyjaśnić ten fenomen? „Możliwe, że chodzi o to, że jest pewien dysonans między tym, co ludzie myślą i co czują” – zauważa psycholog Nadieżda Mazurowa – „Na poziomie świadomości mogą czuć, że odpoczęli. Jednak wieczorami wielu nie może się odprężyć, zasnąć. I skarżą się, że potrzebują czegoś na uspokojenie: alkoholu lub tabletki. Na tym poziomie świadomości tego nie czują, tam działa blokada”.

„W Japonii naprawdę zaczyna się odpoczywać i podróżować głównie na emeryturze. I przy tym Japończycy nie leżą na plaży, nie oddają się bezczynności. Na urlopie za granicą oni stale przemieszczają się z jednego miasta do drugiego, aby poznawać coś nowego, zobaczyć jak najwięcej. Możliwe, że z tego powodu uważają za całkowicie wystarczający nawet niewielki urlop”.

Kultura pracy ponad siły poważnie martwi władze Japonii, które starają się motywować obywateli do odpoczynku, aby uchronić ich przed przeciążeniem. Na daną chwilę Japonia gotowa jest zmuszać pracowników do brania choćby 5 dni urlopu w ciągu roku.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *