Japończyk internowany w Mandżurii w 1945 roku chce wrócić do Japonii

Rosyjskie media podały, że w Rosji żyje Japończyk internowany w Mandżurii w 1945 roku i zesłany na Syberię. Prawie wszyscy internowani wrócili do Japonii w grudniu 1956, jednak według japońskiego MSZ, około tysiąca osób pozostało w ZSRR.

Teraz osiemdziesięciodziewięcioletni Japończyk, Akito Tanaka pierwszy raz pojawił się w japońskich mediach.

Po wojnie nigdy nie byłem w Japonii. Przed śmiercią, chciałbym przynajmniej raz zobaczyć rodzinny kraj na własne oczy – powiedział Tanaka.

Akito Tanaka urodził się na wyspie Hokkaido w miejscowości Embetsu. Jako niespełna dwudziestolatek zaciągnął się do armii. Został wysłany do walczącej w Mandżurii Armii Kwantuńskiej. W trakcie wojny Tanaka walczył z wojskami chińskimi.

Pod koniec wojny został internowany przez żołnierzy radzieckich, którzy weszli do Mandżurii. W obozie Chabarowsk pracował przymusowo przy wycince lasu. W obozie było ponad tysiąc Japończyków. W trakcie procesu odsyłania jeńców jeden z przełożonych z obozu powiedział mu, że żołnierze wracający do Japonii są traceni jako zdrajcy. Z tego powodu Tanaka zdecydował się pozostać w ZSRR. W 1960 roku Tanaka otrzymał obywatelstwa Związku Radzieckiego. Pracował m.in jako marynarz i opiekun zwierząt gospodarskich. Obecnie przeszedł na emeryturę i mieszka w niewielkiej miejscowości Pogi, położonej 60 km na południe od Petersburga.

Tanaka w 1980 roku odwiedził Konsulat Generalny Japonii w Leningradzie gdzie zgłosił chęć powrotu do ojczyzny. Przed wyjazdem do Mandżurii, Tanaka mieszkał w Noboribetsu na wyspie Hokkaido z ojcem i młodszą o trzy lata siostrą. W konsulacie powiedziano mu jednak, że jego ojciec już zmarł, a adres siostry jest nieznany.

Japończyk stwierdził, że w ojczystym języku może powiedzieć tylko kilka słów. Nie pamięta również jak dokładnie zapisuje się swoje imię.

Japończycy, którzy zobaczyli artykuł o Tanace w internecie, próbują pomóc mu wrócić do Japonii.

Jestem im bardzo wdzięczny. Jeśli uda mi się wrócić do Noboribetsu, gdzie pracował mój ojciec, będę szczęśliwy – powiedział.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *