Japończycy testują lek przeciw starzeniu

Japońscy naukowcy testują lek przeciwdziałający procesowi starzenia się. Jeśli ten projekt zakończy się sukcesem, będzie to ogromny przełom w medycynie. Po testach na myszach mają rozpocząć się badania z udziałem ludzi.

Japończycy testują lek przeciw starzeniu

Lek-remedium na starzenie się powstał na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w roku 2013. Substancję czynną medycznego wynalazku stanowi mononukleotyd nikotynamidu (NMN). To ten związek ma być wybawieniem dla starzejącej się ludzkości.

Pierwsze testy przeprowadzone na myszach przyniosły bardzo zadowalające efekty. Długość życia gryzoni wydłuża się, doszło też do cofnięcia klinicznych oznak starości. Twórcy preparatu uznali, że nadszedł najwyższy czas na sprawdzenie, jak lek zadziała na organizm człowieka. Do tego przełomowego badania na Uniwersytecie Keio w Japonii zgłosiło się 10 ochotników.

W jaki sposób działa lek z NMN? Pobudza produkcję klasy białek, których stężenie spada, gdy człowiek staje się coraz starszy. Sztuczne podwyższanie poziomu tych związków mogłoby więc odmłodzić ludzki organizm oraz spowolnić proces starzenia się.

sciencealert.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *