Japończycy stworzyli pastę, która leczy zęby

Zespół japońskich naukowców, z Kazuo #Yamagashi na czele, opracował rewolucyjny #wynalazek. Stworzyli oni recepturę specjalnej pasty, która pomaga w bardzo szybki i bezpieczny sposób uszczelnić pęknięcia i uzupełnić ubytki w zębach bez pomocy #stomatolog’ów.

Japończycy stworzyli pastę, która leczy zęby
Japończycy stworzyli pastę, która leczy zęby

Próchnica najczęściej atakuje najpierw szkliwo. Próchnicowe zmiany w zębinie zazwyczaj trzeba usunąć z użyciem wiertła i wypełnić ubytek plombą. Metoda ta nie sprawdza się niestety w przypadku małych, powierzchniowych ubytków, dotyczących głównie szkliwa. Założenie plomby wymagałoby tu bowiem usunięcia zbyt dużej ilości zdrowej, nietkniętej próchnicą tkanki.

Japończycy opracowali metodę leczenia małych ubytków w procesie remineralizacji, czyli odbudowy składu szkliwa. Pobudza się go za pomocą różnych preparatów z fluorem – płynów, żeli lub lakierów. Kazue Yamagishi, wraz z kolegami z kilku ośrodków naukowych w Japonii, opracował nowy rodzaj pasty do zębów ze sztucznym szkliwem, która będzie szybko i trwale naprawiać drobne ubytki, nie pozostawiając żadnych śladów.

Kazue Yamagishi, wraz z kolegami z kilku ośrodków naukowych w Japonii, opracował rodzaj pasty do zębów ze sztucznym szkliwem

Jej skład podobny jest do szkliwa zęba i można ją zastosować bezpośrednio na dziurę w zębie. Materiał otrzymano eksperymentując z hydroksyapatytem, który jest głównym komponentem zębów. Na początku zawarty w paście kwas lekko zmiękcza powierzchnię szkliwa. Po około 3 minutach preparat krystalizuje się na zębie, tworząc warstwę, która na trwałe wbudowuje się w strukturę naturalnego szkliwa. Dodatkowo opracowana pasta jest dobrym środkiem przeciwbakteryjnym.

Testy przeprowadzone przez japońskich stomatologów potwierdziły, że leczone tym preparatem zęby nie różnią się niczym od zdrowych. Różnicy tej nie widać również pod mikroskopem. Jak zapewniają autorzy, syntetyczne szkliwo jest bardzo odporne na działanie kwasów, dlatego pasta będzie nie tylko działać naprawczo, ale też profilaktycznie – zapobiegając odnowie ubytków.

#stomatologia #zęby #nauka #naukowiec #japonia dobrewiadomosci.net.pl ohgizmo.com

Share

4 thoughts on “Japończycy stworzyli pastę, która leczy zęby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *