Japończycy stworzyli komórki jajowe ze skóry

Japońscy naukowcy z komórek skóry myszy uzyskali komórki jajowe, a z nich – potomstwo. To niezwykłe osiągnięcie może zostać wykorzystane chociażby do leczenia niektórych typów niepłodności (w Polsce dopiero po dojściu do władzy kogoś spoza bandy jezusowej lewicy).

japonczycy-stworzyli-komorki-jajowe-ze-skory

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Kyushu w Fukuoce ogłosili, że w swoim laboratorium odtworzyli naturalny proces powstawania i dojrzewania komórki jajowej. Cały proces rozpoczęli od komórki skóry dorosłej samicy myszy.

Zespół kierowany przez prof. Katsuhiko Hayashi pobrał od dorosłych samic komórki skóry z ogona. Następnie naukowcy cofnęli je w ich biologicznym wieku, czyli przeprogramowali je tak, by powstały z nich komórki, które mają wszelkie cechy zarodkowych komórek macierzystych. To znaczy, że tak jak z zarodka mogą się z nich rozwijać dowolne komórki i tkanki organizmu.

Następnie poddali je działaniu wyselekcjonowanych substancji i uzyskali z nich tzw. pierwotne komórki płciowe, z których następnie rozwijają się jajeczka albo plemniki. Aby to się stało, potrzebny był jeszcze dodatkowy bodziec. Japończycy umieścili je w środowisku komórek pobranych z jajników mysich płodów i to ostatecznie zachęciło je do rozwoju. W rezultacie naukowcy uzyskali ponad 4 tys. dojrzałych komórek jajowych.

Aby stwierdzić, czy są zdrowe i w pełni sprawne, część z nich zapłodniono in vitro. W ten sposób badacze stworzyli ponad 1300 zarodków, które wszczepiali mysim „matkom zastępczym”. Urodziło się z nich osiem myszy. Były płodne i same wydały na świat kolejne pokolenie.

osmiodniowy-ludzki-embrion

To niezwykłe osiągnięcie, bo po raz pierwszy na świecie udało się stworzyć sprawną komórkę jajową z komórek skóry poza organizmem matki. Na razie badania na ludziach nie zostaną przeprowadzone w Japonii, bo tutejsze przepisy zabraniają zapładniania modyfikowanych ludzkich komórek rozrodczych do celów naukowych. Doświadczenie wskazuje jednak, że prędzej czy później podobne eksperymenty odbędą się.

Podobne przeprogramowanie ludzkich komórek może zostać wykorzystane w leczeniu niepłodności – dać nadzieję na posiadanie dzieci tym kobietom, które całkowicie straciły jajniki, np. w wyniku choroby nowotworowej. Przeszkodą w przeniesieniu badań na myszach na ludzi jest to, że pobudzenie komórek macierzystych do przekształcenia się w dojrzałe komórki jajowe wymagało użycia tkanek z płodów. W przypadku ludzi napotka to bariery etyczne, więc potrzebna będzie inna metoda.

Warto także wspomnieć, że kilka lat temu ten sam zespół japońskich naukowców w ten sam sposób stworzył w laboratorium z komórek skóry w pełni sprawne plemniki. One również „dały życie” następnemu pokoleniu myszy.

Współczesna medycyna ma coraz więcej wspólnego z tym, co jeszcze niedawno było czystym science fiction. Ciekawe czy doczekam momentu otwarcia pierwszego Parku Jurajskiego w rzeczywistości, a nie tylko w filmie, albo w grze.

newscientist.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *