Japończycy opracowali nowatorską metodę wykrywania i obserwacji Czarnych Dziur

Współpraca japońskich astronomów z Kyoto University, Hiroshima University, japońskiej agencji kosmicznej JAXA i RIKEN laboratorium oraz amerykańskich naukowców z Rochester Institute of Technology zaowocowała opracowaniem nowatorskiej metody wykrywania i obserwacji Czarnych Dziur we wszechświecie.

Japończycy opracowali nowatorską metodę wykrywania i obserwacji Czarnych Dziur
Japończycy opracowali nowatorską metodę wykrywania i obserwacji Czarnych Dziur

Naukowcy w swych poszukiwaniach i obserwacjach Czarnych Dziur dotychczas korzystali z teleskopów obserwujących emisje promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu mogli wykryć wiele Czarnych Dziur różnej wielkości. Dzięki odkryciu międzynarodowej grupy naukowców – wyszukiwanie tych fascynujących obiektów może się znacząco odmienić.

Uwiecznili oni na zdjęciach Czarną Dziurę „pożerającą” ogromne ilości materii z pobliskiej gwiazdy. Skutkowało to potężnymi rozbłyskami w zakresie promieniowania X oraz światła widzialnego. Czarna dziura przebudziła się 15 lipca 2015 roku, po 26 latach uśpienia i wygenerowała potężne rozbłyski widoczne w zakresie światła widzialnego, przy pomocy stosunkowo niewielkiego teleskopu. Doszło do tego ponieważ promieniowanie X podgrzało zewnętrzne obszary dysku akrecyjnego, co z kolei doprowadziło do emisji przez nie jasnego światła widzialnego.

Dzięki swej nowatorskiej metodzie naukowcy wykonali zdjęcia niewielkim teleskopem 8″ ustawionym w… przydomowym ogródku jednego z nich, podczas wieczornych spotkań na przyjacielskim piwku. To ostanie zdanie jest żartem, ale żartem możliwym do zrealizowania przez każdego z nas. Wystarczy żyłka astronoma-amatora, niewielki teleskop, bezchmurne niebo pozbawione niepotrzebnych źródeł światła i można obserwować Czarne Dziury…

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *