Jak zmniejszyć prędkość światła w próżni?

Podczas eksperymentów ze światłem, uczeni z University of Glasgow i Heriot-Watt University odkryli metodę, która pozwala zmniejszyć prędkość światła w próżni. Wystarczyło zastosować specjalną maskę, która zmieniła kształt fotonów.

Jak zmniejszyć prędkość światła w próżni?
Jak zmniejszyć prędkość światła w próżni?

Powszechnie uważa się iż prędkość światła w próżni jest stała – przykładowo fotony przechodząc przez wodę poruszają się wolniej ale tylko na chwilę, gdyż po wyjściu z wody ich prędkość powraca do pierwotnej wartości, tj. do 299 792 458 m/s. Tymczasem naukowcy odkryli sposób, który pozwolił zmniejszyć prędkość fotonów na stałe.

Dr Jacquiline Romero, dr Daniel Giovannini i pozostali naukowcy zbudowali coś w rodzaju toru wyścigowego o długości jednego metra. Chcieli w ten sposób zbadać prędkość fotonów. Część z nich wyruszała normalnie, natomiast druga grupa wystartowała przez specjalną maskę, która zmieniała ich kształt.

Jak się okazało, druga grupa fotonów, których kształt został zmieniony, poruszała się nieco wolniej od pierwszej grupy nawet po przejściu przez maskę. Badania wykazały, że prędkość drugiej grupy cząsteczek światła została trwale zmniejszona o około 0.001%. Mówiąc dosłowniej, pierwsza grupa fotonów wygrała wyścig i pierwsza dotarła do mety.

Okazuje się że światło jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się to wydawać. Badacze zapowiadają, że będą prowadzić kolejne eksperymenty zarówno ze światłem, jak i z dźwiękiem. Natomiast jeśli chodzi o samo odkrycie, to uczeni uważają iż może ono mieć zastosowanie w mikroskopii optycznej. Już teraz można mieć pewne podejrzenia, czy prędkość światła rzeczywiście wynosi 299 792 458 m/s.

phys.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *