Jak silne emocje potrafią zmieniać naszą pamięć?

To, że potrafimy z niezwykłą dokładnością zapamiętać wydarzenia, które wzbudziły w nas silne emocje nie jest niczym nowym. Co jednak ciekawe – mocne przeżycia mogą wpłynąć także na to, jak dobrze będziemy pamiętać o zwykłych zdarzeniach, poprzedzających prawdziwie wyjątkowe chwile.

Jak silne emocje potrafią zmieniać naszą pamięć?
Jak silne emocje potrafią zmieniać naszą pamięć?

Naukowcy z uniwersytetu w Nowym Jorku postanowili zbadać wpływ emocji na naszą pamięć.

Zaczęło się niewinnie: ochotnicy zostali poproszeni przez ekipę badaczy pod przywództwem Josepha Dunsmoora o zidentyfikowanie na obrazkach różnych zwierząt i narzędzi. Po pięciu minutach takiej rozgrzewki, uczestnikom podkręcono nieco emocje – do ich rąk przymocowano specjalne elektrody, które lekko kopały prądem, gdy pokazywano im ilustracje z jednego z dwóch działów (zwierząt bądź narzędzi).

To, że lepiej zapamiętywane były zestawy, którym towarzyszyło lekkie „pieszczenie” prądem chyba nikogo nie zaskoczy. Bardziej interesujący jest natomiast fakt, że badani potrafili sobie także znacznie łatwiej przypomnieć nawet te ilustracje ze swojego zestawu, które pokazano im jeszcze zanim do gry weszły elektrody.

Wychodzi więc na to, że odpowiednie emocjonalne skojarzenie może sprawić, że zapamiętamy całkiem zwykłe doświadczenie równie dobrze jak coś, co wstrząsnęło nami na całe życie. Naukowcy zauważyli, że poprawa pamięci w stosunku do obrazków pokazywanych bez rażenia elektrycznymi impulsami zachodziła dopiero po pewnym czasie. Zdaniem badaczy oznacza to, że mózgi ochotników retroaktywnie „przebudowywały” swoje wspomnienia, dostosowując je do ostatnich doświadczeń. Pokazuje to doskonale, jak niezwykle plastyczne są nasze umysły.

Mamy nadzieję, że po publikacji tych badań rzesze studentów pilnie uczących się do sesji zimowej nie zaczną nagle w akcie desperacji podłączać się do agregatów i akumulatorów. Pamiętajcie – zdrowie macie tylko jedno, a terminy są zawsze dwa…

medicalxpress.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *