Jak naprawdę wyglądają kosmici?

Nauka odkrywa coraz to nowe egzoplanety krążące wokół gwiazd daleko w kosmosie. Wiele z nich znajduje się w tzw. ekosferze. To może wskazywać na możliwość istnienia tam życia. Naukowcy więc zaczynają się zastanawiać jak wyglądają obcy…?

Jak naprawdę wyglądają kosmici?
Jak naprawdę wyglądają kosmici?

W najbliższej przyszłości nie będziemy dysponowali odpowiednią technologią by się tam wybrać i sprawdzić to werbalnie. Jednak nic nas nie powstrzyma przed snuciem przeróżnych domysłów na ten temat.

Małe, zielone stworki z uszami w kształcie trąbek czy niskie, wąskie w talii istoty z dużymi głowami i czarnymi oczami. Rzeczywistość może okazać się jednak zgoła inna. Obcy mogą być bowiem bardzo podobni do nas. Tak przynajmniej twierdzi Simon Conway Morris, paleontolog z Uniwersytetu Cambridge.

Naukowiec twierdzi, że życie na innych planetach może być wynikiem procesu ewolucji zbieżnej z ziemską. Polega on na powstawaniu morfologicznie i funkcjonalnie podobnych cech w grupach organizmów odlegle spokrewnionych, pochodzących z niezależnych linii ewolucyjnych.

Naukowiec jest przekonany, że kosmici mogą różnić się od nas nieznacznie, np. długością poszczególnych kończyn, kolorem skóry czy rodzajem owłosienia. Jednak kosmici przede wszystkim posiadaliby główne cechy ludzkie, czyli te, które odróżniają nas od zwierząt.

To wszystko domysły. Rzeczywistość może okazać się jednak mniej romantyczna. Nigdzie przecież nie jest zapisane, że eksplozja życia nastąpiła w całym wszechświecie jednocześnie. Równie dobrze na innych planetach życie może istnieć na etapie dinozaurów, bakterii albo… humanoidalnych maszyn, więc rozważania paleontologa to czyste science-fiction.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *