Islandczycy już nie mogą zabijać Basków

Po 400 latach władze Islandii uchyliły przepis, na mocy którego każdy obywatel wyspy mógł bezkarnie zabić mieszkańca hiszpańskiego Kraju Basków.

Islandczycy już nie mogą zabijać Basków
Islandczycy już nie mogą zabijać Basków

Geneza kontrowersyjnego przepisu sięga 1615 roku, kiedy to trzy statki z hiszpańskimi wielorybnikami, pochodzącymi z kraju Basków zawinęły do portu w Reykjarfjörður. Kiedy po kilku miesiącach statki miały opuścić port, zostały zatopione w wyniku silnego sztormu. Około 80 marynarzom udało się ujść z życiem – i w tym momencie rozpoczął się ich konflikt z mieszkańcami wyspy.

Część marynarzy – szukając schronienia i żywności – wtargnęła do domu jednego z islandzkich kupców i zabrała stamtąd zapas wędzonych ryb. W odwecie mieszkańcy wyspy napadli chatę, w której nocowali Hiszpanie i zamordowali 14 z nich. Ciała zamordowanych zostały zmasakrowane i wrzucone do wody. Trzy dni po tej masakrze podczas specjalnie zwołanej rady 12 sędziów przyjęło prawo pozwalające Islandczykom bezkarnie mordować Basków, którzy wtargną na teren wyspy. Kilka dni później zamordowali kolejnych 17 Basków.

Po czterystu latach od tych wydarzeń Jonas Gudmundsson, przedstawiciel lokalnych władz regionu, w którym doszło do masakry, oficjalnie odwołał przepisy ustanowione w 1615 roku. – Teraz Baskowie mogą bez obawy do nas przyjeżdżać – podkreślił Gudmundsson cytowany przez „Daily Mail”. Dodał, że odwołanie kontrowersyjnego przepisu ma znaczenie symboliczne. – Na mocy obowiązującego w Islandii prawa zabijanie kogokolwiek, również Basków, jest niedopuszczalne – podkreślił. Dodał również, że masakra z początku XVII wieku jest „czarną kartą w historii Islandii”.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *