Inteligentne opatrunki

Czy można wynaleźć na nowo #plaster albo stworzyć #bandaż nowej generacji? Wszystko wskazuje na to, że w dziedzinie opatrunków również wiele da się jeszcze poprawić.

Inteligentne opatrunki
Inteligentne opatrunki

Naukowcy opracowali #opatrunek samoprzylepny, który wykrywa infekcję, reagując na zmianę pH. Prawidłowo gojąca się rana ma pH pomiędzy 5 a 6. Rana zakażona wykazuje już pH znacznie bardziej zasadowe. Kiedy pH rośnie powyżej 6,5 – zawarty w opatrunku barwnik zmienia kolor na fioletowy. Dzięki temu #pacjent czy #lekarz mogą zauważyć infekcję bez ściągania opatrunku.

Nad podobnym rozwiązaniem pracują również naukowcy z uniwersytetów Melbourne oraz Monash. Jednak opracowane przez nich rozwiązania zawierać mają #mikrochip, który może komunikować się z naszym smartfonem przez Bluetooth i oznajmić nam, że rana goi się nieprawidłowo.

Inteligentne opatrunki mogą także ustrzec chorych przed odleżynami. Zakażenia odleżyn są częstą przyczyną śmierci osób obłożnie chorych. Kiedy #odleżyny stają się widoczne, jest już za późno. Głębokie warstwy skóry są już wtedy poważnie uszkodzone i tak naprawdę niewiele można zrobić. Natomiast elektrody umieszczone w opatrunku wykryją zmiany elektryczne powodowane obumieraniem już pierwszych komórek skóry głębokiej. Dzięki temu lekarze i opiekuni chorej osoby zyskają cenny czas potrzebny na zapobieżenie powstania odleżyn.

digitaltrends.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *