Intel NUC5i7RYH – mały i wydajny komputer do zadań specjalnych

Trudno się nie zgodzić z faktem, że urządzenia elektroniczne w naszym otoczeniu stają się coraz lepsze. Moc obliczeniowa stale się zwiększa, pobór energii spada, dzięki czemu wydłuża się czas pracy, a producenci raczą nas coraz to nowymi funkcjonalnościami.

Intel NUC5i7RYH - mały i wydajny komputer do zadań specjalnych

Jednak postęp ma również miejsce na polu gabarytów, czego najlepszym przykładem jest mini #komputer Intela – #NUC5i7RYH, który mając wymiary kostki 11,5 cm x 11,1 cm zapewnia wszystko, czego użytkownik domowy potrzebuje.

NUC5i7RYH zapewnia wszystko, czego użytkownik domowy potrzebuje

Kto powiedział, że komputer musi zajmować dużo miejsca? Przyjęło się, że szukając odpowiedniego sprzętu wybór rozgrywa się między #laptop’ami a komputerami stacjonarnymi i zapomina się, że istnieją konstrukcje o gabarytach tak małych, że bez problemu uda się je powiesić za monitorem, a wydajnością wcale nie ustępują większych braciom. Przedstawicielami tej rodziny są komputery #Intel #NUC (Next Unit of Computing), których mała obudowa skrywa wydajne podzespoły pozwalające nie tylko na komfortową biurową, ale również bezproblemowe przeglądanie #internet’u i oglądanie filmów w wysokich rozdzielczościach, a nawet uruchomienie zaawansowanych gier dzięki wydajnemu układowi graficznemu #Iris. Słowem NUC sprawdzi się do wszystkiego, czego tylko użytkownik domowy może zażądać.

NUC sprawdzi się do wszystkiego, czego tylko użytkownik domowy może zażądać

Zacznijmy od obudowy, ponieważ ona jest pierwszą rzeczą, którą Intel NUC5i7RYH zwraca uwagę. Szaro-czarna kostka została wykonana z aluminium i czarnego plastiku w roli pokrywy górnej i dolnej, które łatwo zdemontować, aby zyskać dostęp do podzespołów. Wymiary komputera są naprawdę małe (11,5 cm x 11,1 cm x 4,8 cm) i w pierwszej chwili trudno uwierzyć, że ma się do czynienia z pełnoprawnym pecetem. Przy tak małej objętości nie dziwi, że przestrzeń została wykorzystana po mistrzowsku i każda ze ścianek ma swoją rolę. Na dwóch bocznych znalazły się otwory, przez które odprowadzane jest gorące powietrze, a na frontowej oraz tylnej umieszczono bogaty zestaw złącz, wśród których znajdziemy m.in. 4x #USB 3.0, dwufunkcyjne złącze #minijack do podłączenia słuchawek i #mikrofon’u, gniazdo #Ethernet, dwa cyfrowe wyjścia obrazu: mini-DisplayPort oraz mini-HDMI oraz oczywiście gniazdo zasilania. Włącznik wraz z diodą informującą o pracy urządzenia zostały umieszczone na wierzchu, a od spodu zamontowano 4 gumowe nóżki, po odkręceniu, których zyskuje się dostęp do wnętrzności NUC-a.

Intel NUC5i7RYH

Jak już wspominaliśmy wcześniej komputer nie ma powodów do wstydu w zakresie wykorzystanych podzespołów. Sercem jestem procesor Intel Core i7-5557U, który należy do rodziny Broadwell, ponadto NUC otrzymał 8 GB pamięci #RAM oraz nośnik #SSD o pojemności 120 GB. Warto wspomnieć, że zintegrowany z procesorem układ graficzny to Iris, czyli bardzo wydajne rozwiązanie oferowane przez Intela i przeprowadzone przez nas testy tylko to potwierdzają. Jeżeli komuś nie wystarczy przestrzeni na nośniku SSD bez problemu można go wymienić albo dołożyć kolejny wykorzystujący złącze M.2.

Jeżeli komuś nie wystarczy przestrzeni na nośniku SSD bez problemu można go wymienić albo dołożyć kolejny wykorzystujący złącze M.2

Nie możemy mieć również zastrzeżeń do kultury pracy NUC5i7RYH. Częstym kompromisem, na który muszą iść inżynierowie przy projektowaniu tak małych urządzeń są wysokie temperatury czy nadmierny poziom hałasu, ale na szczęście NUC jest wolny od tej przypadłości. Układ chłodzenia wyjątkowo sprawnie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, w czym również kluczową zasługę pełni energooszczędny (ale wciąż wydajny!) procesor Intel Core i7-5557U.

W pełni energooszczędny (ale wciąż wydajny!) procesor Intel Core i7-5557U

Intel NUC5i7RYH jest przykładem komputera, który zdaje się łączyć cechy niemożliwe: niewielkie rozmiary, wysoką wydajnością, niskie temperatury działania i mały pobór energii. Jeżeli dodamy do tego możliwość powieszenia za monitorem czy bogaty zestaw złączy otrzymujemy urządzenie, które zadowoli każdego domowego użytkownika, a ponadto nie zajmuje zbędnego miejsca na biurku.

onet.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *