Indie wystrzeliły 640 tonową rakietę

Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III (GSLV-Mk III) – taką nazwę nosi nowa, stworzona przez Hindusów rakieta, która w poniedziałek została skutecznie wystrzelona z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota.

Jest to kolejny sukces indyjskiej astronautyki, ponieważ to największa ze stworzonych przez Hindusów rakiet nośnych. Mierząca ponad 40 metrów i ważąca ponad 640 ton rakieta skutecznie umieściła na orbicie geostacjonarnej zaawansowanego, czterotonowego satelitę Gsat-19. Udany start był ważny także z tego względu, że Hindusom udało się przełamać złą passę, jaka towarzyszyła dziewiczym lotom ich rakiet – do tej pory pierwsza podróż nie kończyła się dla nich dobrze.

Po raz kolejny Indie udowadniają, jak szybko można dogonić światową czołówkę także w tak zaawansowanej dziedzinie jak astronautyka.

Share

One thought on “Indie wystrzeliły 640 tonową rakietę

  1. Absolutnie nie dziwię się intensyfikacji działań ze strony TATA. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak potężny jest to koncern a raczej grupa koncernów pod wspólnym zarządem. http://www.regeneracja-turbosprezarek.pl/katalog-turbosprezarek-tata.html – a do tego co tu jest napisane trzeba dodać huty, kopalnie, przemysł ciężki, wojskowy i transportowy w tym kolej i statki. Indie płyną z nurtem, mimo swojej odmienności. I niech mi ktoś powie, że melting pot jest spoko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *