Indie wyślą sondę na Wenus

Po pomyślnym umieszczeniu we wrześniu ubiegłego roku swojego statku bezzałogowego Mangalyaan na orbicie Marsa, Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) ma nowy plan, a jest nim przygotowanie misji na Wenus, która rozwijana jest obok przygotowań drugiej misji na Marsa.

Indie wyślą sondę na Wenus
Indie wyślą sondę na Wenus

Przewodniczący ISRO, dr Kiran Kumar zasugerował również ambicje przeprowadzenia kosmicznej wycieczki na asteroidy.

„Wenus jest naszym sąsiadem i posiada wiele aspektów i wyzwań naukowych, które powinny zostać tam przebadane. Za to eksploracja asteroid jest trudnym zadaniem” – powiedział dla Hindustan Times Kumar.

Misja na Wenus ma zostać uruchomiona pod koniec 2016 roku. W roku 2012 agencja zaczęła plan wdrażania instrumentów w formie obciążonych balonów, które to w ramach tej misji będą miały badać gęstą, gorącą, zmętniałą atmosferę tej planety. Jednak Kumar powiedział, że plany agencji co do wykorzystania tej metody badawczej nie zostały jeszcze ostatecznie sformułowane, więc balony nie mogą być tam wykorzystywane.

Niezależnie od tego, indyjska misja na orbitę Marsa była dość obiecująca, ponieważ kosztowała „tylko” 74 miliony dolarów. Pierwszą udaną misją ISRO, poza wysłaniem sondy na niską orbitę Ziemi, był Chandrayaan-1, który to przebywał na orbicie Księżyca od 2008 do 2009 roku.

Według Kumara Harshita, pracuje się tu również nad rakietą nośną wielokrotnego użytku, łazikiem księżycowym oraz przygotowaniem misji załogowego programu kosmicznego.

Anna Borkowska

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *