Ile zarabia prezes PEKAO SA – w jeden dzień tyle, co ty przez pół roku

Rekordowe 16,2 mld zł zarobiły banki działające w Polsce w ubiegłym roku. Wielkie były nie tylko zyski banków, ale i pieniądze, które trafiły do kieszeni ich prezesów. Kto zarobił najwięcej?

Ile zarabia prezes PEKAO SA - w jeden dzień tyle, co ty przez pół roku
Szef Pekao SA dostał 7,1 mln zł pensji i 2 mln zł premii w tzw. akcjach fantomowych

Fakt pisze, że jak wynika z publikowanych właśnie przez banki raportów rocznych,że najwięcej zarobił szef Pekao SA Luigi Lovaglio (60 l.). Na jego konto wpłynęło 7,1 mln zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze 2 mln zł premii w akcjach za 2011 rok. Inni bankowcy też zarabiają miliony.

Ten artykuł pewnie nie poprawi humoru tysiącom Polaków nękanych przez coraz większe raty kredytów mieszkaniowych. Ale taka jest ponura prawda – choć ludzie dostają ostro po kieszeni, to zyski banków rosną. W zeszłym roku zarobiły aż 16,2 mld zł. Rosną też pobory prezesów.

Od lat na czele najlepiej zarabiających szefów banków jest Włoch Luigi Lovaglio szefujący w Pekao SA. Zarobił aż 9,1 mln zł. To 800 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Także szefowa ING Małgorzata Kołakowska (50 l.) może zeszły rok zaliczyć do udanego – zarobiła o 605 tys. zł więcej – w sumie 3,8 mln zł.

Świadomość tego, że milionowe pensje prezesów w porównaniu z głodowymi pensjami tysięcy pracowników są po prostu nieprzyzwoite pomału dociera do głów. W Szwajcarii, w końcu ojczyźnie bankowości, dyskutowano niedawno pomysł, by ograniczyć maksymalne pensje do dwunastokrotności średniej. W polskim przypadku byłoby to niespełna pół miliona zł rocznie.

Pekao SA - Luigi LovaglioPekao SA – Luigi Lovaglio
25 123 zł – tyle wynosi dniówka szefa Pekao SA
9,1 mln zł – to roczne wynagrodzenie

mBank - Cezary StypułkowskimBank – Cezary Stypułkowski
10 469 zł – to dniówka prezesa mBanku
ponad 3,8 mln zł – to roczna pensja razem z dodatkami

ING - Małgorzata KołakowskaING – Małgorzata Kołakowska
10 411 zł – dniówka prezesa ING.
3,8 mln zł – tyle w zeszłym roku zarobiła szefowa ING

BNP Paribas - Frederic AmoudruBNP Paribas – Frederic Amoudru
4611 zł – dniówka prezesa BNP Paribas
1,683 mln zł – tyle w zeszłym roku szef banku

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *