Ile waży jeden kilogram?

Naukowcy szukają nowego sposobu, który pozwoli im z możliwie jak największą dokładnością obliczyć zawartość kilograma w kilogramie. Niemiecki Instytut Narodowy Metrologii w Braunschweig wpadł na pomysł aby rozbić kilogram na atomy i… je policzyć.

Ile waży jeden kilogram?
Ile waży jeden kilogram?

Dotychczasowym rozwiązaniem, które pozwalało ustalić ile waży kilogram, było wzorowanie się na specjalnym walcu ze stopu platyny i irydu, który jest przechowywany we francuskim Sèvres. Na podstawie masy tego obiektu określano ile waży jeden kilogram. Jednak dziś naukowcy mają poważny problem. Walec ten staje się coraz lżejszy – przez ostatnie 100 lat jego masa zmniejszyła się o 100 mikrogramów, a badacze nie są w stanie wyjaśnić dlaczego tak się dzieje.

W związku z czym zespoły badawcze z całego świata poszukują nowego rozwiązania. Tym razem świat naukowy chce aby obliczenie masy jednego kilograma było możliwie jak najłatwiejsze, a badanie mogło zostać przeprowadzone w dowolnym laboratorium na świecie, bez wzorowania się na przedmiotach.

Niemiecki Instytut Narodowy Metrologii ma pomysł aby stworzyć krzemowe, idealnie okrągłe kule. Fizyk Peter Becker wyjaśnia, że najpierw policzone zostaną atomy w kuli, a następnie zważy się samą kulę, dzięki czemu będziemy wiedzieć ile waży jeden atom.

Naukowcy muszą najpierw dokonać wielu obliczeń i badań, co może im zająć nawet 3 lata. Przez ten czas inne zespoły badawcze mogą ukończyć swoje prace, jednak uważa się, że pomysł niemieckich uczonych jest jak dotąd najlepszy i pozwoli z dużą dokładnością określić masę jednego kilograma.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *