Hyperloop transportem przyszłości?

Elon Musk skutecznie odciska swój ślad w branży kosmicznej i motoryzacyjnej, a wkrótce może zrobić to samo również przy transporcie zbiorowym. Koncepcja Hyperloop, czyli kapsuł transportowych przemieszczających się z prędkością sięgającą 1220 km/h, zaczyna nabierać realnego charakteru wraz z zapowiedzią budowy toru testowego.

Hyperloop transportem przyszłości?
Hyperloop transportem przyszłości?

Hyperloop odświeża koncept transportu opartego na pojazdach, które przemieszczając się w tubach z podciśnieniem, mogą osiągać prędkości nieosiągalne dla jednostek naziemnych.

Mimo pozytywnej reakcji ze strony entuzjastów przedstawiciele przemysłu transportowego, szczególnie kolei, raczej z rezerwą podchodzą do pomysłu, wskazując na to, że szybka kolej jest znacznie racjonalniejszym i już gotowym rozwiązaniem.

Nic dziwnego, po latach oporu przed importem do USA obcych rozwiązań (szybka, magnetyczna kolej powstała i jest rozwijana głównie w Azji, przede wszystkim w Japonii, a ostatnio także w Chinach), władze przyjęły plany budowy superszybkich kolei. Elon Musk ocenił je negatywnie, wskazując, że potrzebny jest przeskok technologiczny w transporcie zbiorowym, który wypełni lukę między samochodami a samolotami.

Przedstawiona kilkanaście miesięcy temu na blogu Muska wizja, pokazuje kilkuosobowe wagoniki-kapsuły z turbiną na przodzie. Dzięki poduszce powietrznej i niskiemu ciśnieniu w tubie przy niewielkim nakładzie energii pojazd rozpędzałby się na przeszło pięciuset kilometrowej trasie San Francisco – Los Angeles do 1220 km/h, by pokonać ją w zaledwie… pół godziny. Kolejne kapsuły startowałyby w 30 sekundowych odstępach.

Brzmi pięknie, ale to wciąż tylko teoretyczna koncepcja. Tor i przeprowadzenie praktycznych testów zweryfikują prawdziwą wartość tej technologii.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *