Hiszpańscy naukowcy zagłodzili raka

Komórki rakowe dokonując metastazy, czyli przerzutów do innych tkanek, potrzebują ogromnych ilości energii. Hiszpańscy naukowcy wykorzystali tę potrzebę nowotworów aby je pokonać – okazało się, że raka można „zagłodzić”.

Zdrowe komórki żyją pewien czas po czym umierają – w procesie zwanym apoptozą organizm dokonuje wymiany starych i uszkodzonych komórek na zupełnie nowe. Dotyczy to także komórek, które opuszczą tkankę, dla której zostały stworzone, ale złośliwe nowotwory próbują pokonać i to ograniczenie i czasem im się udaje wydostać poza dedykowaną strefę – dochodzi wtedy do bardzo groźnych przerzutów.

Naukowcy z Barcelona Institute of Science and Technology odkryli, że do procesu tego konieczne są tłuszcze, a do ich wykorzystania nowotwory wykorzystują cząsteczkę zwaną CD36. Hiszpanie wpadli na coś naprawdę przełomowego, bowiem zablokowanie działania CD36 odcięło komórki rakowe od źródła pożywienia, a zatem stały się one niezdolne do metastazy. Potwierdzono to już in vivo, na ludziach cierpiących z powodu raka płuc, piersi i pęcherza.

Obecnie autorzy odkrycia skupiają się na znalezieniu przeciwciała, które będzie w stanie skutecznie zablokować ekspresję CD36, jednak to może zająć parę lat.

Póki co jednak naukowcy przestrzegają przed próbami samodzielnego „głodzenia” raka, poprzez głodzenie siebie – tak łatwo to nie działa, a można sobie tylko zaszkodzić.

nature.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *