Hibernacja to przyszłość podróży kosmicznych

Najpopularniejszą metodą w twórczości sci-fi na przetrwanie długich lotów kosmicznych jest hibernacja. Ostatnio coraz bardziej świat typu sci-fi zaczyna się mieszać z rzeczywistością, bowiem pracę nad hibernacją zleciła NASA.

hibernacja-to-przyszlosc-podrozy-kosmicznych

Finansowy grant w ramach programu Innovative Advanced Concepts otrzymała firma SpaceWorks. Firma w ubiegłym roku przedstawiła projekt pojazdu, w którym 100 osób mogłoby odbyć w uśpieniu podróż na Marsa. Zastosowanie hibernacji pozwoliłoby obniżyć masę stuosobowej kapsuły z 700 do 200 ton.

Wymagania NASA w ramach grantu są mniejsze. SpaceWorks ma opracować technologię pozwalającą na podróż na Marsa sześciu uśpionym osobom. Bez zastosowania hibernacji moduł załogowy miałby kubaturę 380 m3 i ważył 28 ton, z czego 13 ton ważyłoby pożywienie astronautów. Hibernacja jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Pozwoli na znaczną redukcję masy i objętości statku. Poza tym uniknie się sytuacji konfliktów wewnątrz załogi.

Wciąż jednak mamy do pokonania wiele trudności technicznych. Wiele miesięcy bezruchu – nawet na Ziemi – prowadzi do atrofii mięśni. Zerowe ciążenie również prowadzi do zaniku masy mięśniowej i kostnej, a długotrwałe karmienie dożylne wpływa negatywnie na zdrowie karmionego.

W NASA uważają, że te problemy da się przezwyciężyć i niedługo będziemy mogli na dłuższy czas usypiać ludzi żeby wysyłać ich tam, gdzie wcześniej jeszcze nikt nie dotarł.

digitaltrends.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *