Hibernacja to przyszłość podróży kosmicznych

Najpopularniejszą metodą w twórczości sci-fi na przetrwanie długich lotów kosmicznych jest hibernacja. Ostatnio coraz bardziej świat typu sci-fi zaczyna się mieszać z rzeczywistością, bowiem pracę nad hibernacją zleciła NASA.

hibernacja-to-przyszlosc-podrozy-kosmicznych

Finansowy grant w ramach programu Innovative Advanced Concepts otrzymała firma SpaceWorks. Firma w ubiegłym roku przedstawiła projekt pojazdu, w którym 100 osób mogłoby odbyć w uśpieniu podróż na Marsa. Zastosowanie hibernacji pozwoliłoby obniżyć masę stuosobowej kapsuły z 700 do 200 ton.

Wymagania NASA w ramach grantu są mniejsze. SpaceWorks ma opracować technologię pozwalającą na podróż na Marsa sześciu uśpionym osobom. Bez zastosowania hibernacji moduł załogowy miałby kubaturę 380 m3 i ważył 28 ton, z czego 13 ton ważyłoby pożywienie astronautów. Hibernacja jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Pozwoli na znaczną redukcję masy i objętości statku. Poza tym uniknie się sytuacji konfliktów wewnątrz załogi.

Wciąż jednak mamy do pokonania wiele trudności technicznych. Wiele miesięcy bezruchu – nawet na Ziemi – prowadzi do atrofii mięśni. Zerowe ciążenie również prowadzi do zaniku masy mięśniowej i kostnej, a długotrwałe karmienie dożylne wpływa negatywnie na zdrowie karmionego.

W NASA uważają, że te problemy da się przezwyciężyć i niedługo będziemy mogli na dłuższy czas usypiać ludzi żeby wysyłać ich tam, gdzie wcześniej jeszcze nikt nie dotarł.

digitaltrends.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *