HAL jest już w Polsce

Czym jest HAL? HAL jest urządzeniem wyprodukowanym przez japońską firmę Cyberdyne, wykonanym z bardzo lekkiego i wyjątkowo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Znane jest pod nazwą Hybrid Assistive Limb (Hybrydowa Kończyna Wspomagająca), w skrócie HAL®.

HAL w zakresie Lower Limb Version (wersja dla kończyn dolnych) został dopuszczony w grudniu 2015 roku przez międzynarodową organizację zdrowia jako urządzenie służące do terapii medycznej (tzw. medical device certyfikat CE 0197).

HAL® jest jedynym urządzeniem, które jest aktywowane i sterowane bezpośrednio przez układ nerwowy pacjenta – tzw. aktywnym egzoszkieletem. Powstające w mózgu, a konkretnie w korze ruchowej, polecenie ruchu przekazywane jest do mięśni pacjenta w postaci impulsu nerwowego, przesyłanego rdzeniem kręgowym i nerwami obwodowymi, w wyniku czego mięsień napręża się, wywołując ruch.

W przypadku pacjentów z neurogennym zaburzeniem funkcji chodu (po wypadku lub w wyniku choroby) wywołanie lub przepływ takiego sygnału jest znacząco osłabiony. Z tego powodu pacjent nie jest w stanie samodzielnie zainicjować ruchu. Dzięki urządzeniu HAL®, istniejące szczątkowe sygnały nerwowe odbierane są przez czujniki (umieszczone na powierzchni skóry, na mięśniach kończyn dolnych pacjenta), a następnie wzmacniane i przekazywane do robota. System rozpoznaje je i dostarcza pacjentowi niezbędne wsparcie siłowe umożliwiając wykonanie żądanego, celowego ruchu. Wpływa to na maksymalną stymulację zjawiska zwanego neuroplastycznością. Powstawanie nowych połączeń pomiędzy neuronami (komórkami nerwowymi) przyczynia się do polepszenia przepływu sygnału nerwowo – mięśniowego, co jeszcze efektywniej stymuluje centralny układ nerwowy (tzw. biofeedback).

Właśnie dzięki temu zjawisku terapia jest efektywna. W trakcie treningu, poprzez systematycznie wykonywane ćwiczenia, powstają nowe połączenia nerwowe, odbudowywany zostaje wzorzec chodu, następuje wzmocnienie siły mięśniowej i przywracana jest zdolność chodzenia.

Ze względu na swoje unikalne właściwości pomaga ludziom z niepełnym uszkodzeniem kręgosłupa, po udarach, z SM czy też dystrofią mięśniową zwiększyć samodzielność lub nawet powrócić do całkowitej samodzielności i sprawności. Od kilku lat HAL stosowany jest w terapii w Niemczech, a od zeszłego roku również w Polsce (trzeci kraj na świecie). Kilka dni temu klinika Constance Care z podwarszawskiego Konstancina-Jeziorny podpisała bezpośrednio (wcześniej była już umowa z niemieckim oddziałem Cyberdyne CCR- Deutschland) z Cyberdyne Inc. umowę o współpracy i jako jedyna w Polsce może stosować tą terapię. Constance Care stworzyło również pierwszy pilotażowy projekt finansowania terapii HAL dla osób po wypadkach komunikacyjnych z jednym z największych w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych TUiR WARTA S.A. (czytaj po angielsku).

Informacja o egzoszkielecie dzięki uprzejmości Pana Jacka Walukiewicza: www.want2walk.com i www.constancecare.pl .

Pisałem o HAL’u 2 lata temu: Japoński egzoszkielet HAL i Egzoszkielet HAL

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *