Grafen zwiększy znacznie sprawność ogniw słonecznych

Obecnie rekordowa sprawność ogniw słonecznych w laboratorium wynosi nieco ponad 40%, jednak europejscy inżynierowie twierdzą, że z pomocą grafenu uda się łatwo przekroczyć granicę 60%.

Grafen zwiększy znacznie sprawność ogniw słonecznych
Grafen zwiększy znacznie sprawność ogniw słonecznych

Tak świetny rezultat udało się osiągnąć naukowcom przy użyciu techniki ultraszybkiej spektroskopii. Dzięki temu byli w stanie po raz pierwszy przyjrzeć się bliżej jak grafen radzi sobie z konwersją światła w elektryczność. A było to tak trudne, gdyż wszystko odbywa się nie tylko w skali mikro, lecz także w bardzo szybkim tempie – na przestrzeni femtosekund.

W eksperymencie użyto grafenu, do którego chemicznie dodano lub z którego odjęto elektrony i okazało się, że absorpcja przez ten materiał jednego fotonu potrafi wzbudzić kilka elektronów – dochodzi tam po prostu do reakcji łańcuchowej, gdy jeden elektron znajdujący się na wyższym poziomie energetycznym spada do poziomu niższego wzbudzając dwa kolejne elektrony.

Wykorzystanie tej formy grafenu mogłoby więc pozwolić na znaczne zwiększenie sprawności ogniw fotowoltaicznych, które mogłyby zbierać światło z całego spektrum, a tym samym zbliżyć się do realizacji snu o wykorzystaniu niemal całej energii ze Słońca jaka do nas dociera.

geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *