Grafen skuteczny w walce z rakiem

Grafen miał zrewolucjonizować elektronikę, ale okazuje się, że materiał ten może przynieść także rewolucję w medycynie. Naukowcom z University of Manchester udało się właśnie wykorzystać go do zneutralizowania komórek rakowych, podczas gdy zdrowe komórki pozostały nienaruszone.

Grafen skuteczny w walce z rakiem
Grafen skuteczny w walce z rakiem

Utleniona forma tego dwuwymiarowego (tak naprawdę ma on oczywiście trzy wymiary, lecz ma grubość tylko jednej warstwy atomów węgla) materiału – tlenek grafenu – potrafi atakować nowotworowe komórki macierzyste (CSC), co w połączeniu z obecnie stosowanymi terapiami może dać fantastyczne efekty – zabicie nowotworu i zapobieżenie jego przerzutom.

To CSC odpowiadają za metastazę, czyli przerzuty nowotworu na inne organy, a to właśnie przerzuty są obecnie winne 90% wszystkich przypadków zgonów z powodu raka. Metastaza jest tak groźna, bo nawet jeśli radio czy chemioterapia okaże się skuteczna, nowotwór może przenieść się w inne, nawet bardzo odległe miejsce organizmu – a te metody leczenia zabijają tylko dorosłe komórki rakowe, podczas gdy CSC im umykają. Jest to zatem gra w kotka i myszkę z CSC, a organizm chorego może po prostu nie wytrzymać długiego bombardowania cytostatyczną chemią czy promieniowaniem.

Tlenek grafenu zapobiega skutecznie przekształcaniu się nowotworowych komórek macierzystych, przez co z czasem ulegają one zmianie w zwykłe, zdrowe komórki macierzyste.

Oczywiście zanim ta metoda trafi do użycia konieczne są dalsze badania i testy kliniczne, choć już teraz lekarze uważają ją za jedną z najbardziej obiecujących – tym bardziej, że jest ona dość prosta i tania, a do tego, póki co, wygląda na bezpieczną dla organizmu – tlenek grafenu nie jest toksyczny dla zdrowych komórek.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *