Góra Roraima w Wenezueli

#Roraima to góra o wysokości 2810 m n.p.m. w paśmie gór #Pacaraima Wyżyny Gujańskiej. Najwyższym jej punktem jest skała #MaverickStone lub #MaverickRock, położona w południowo-wschodniej części szczytu. Góra położona jest na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii, jednak 80% jej powierzchni leży na terytorium Wenezueli.

Góra Roraima w Wenezueli 19

#Góra zbudowana jest ze skał osadowych, których wiek szacowany jest na dwa miliardy lat. Powierzchnia jej szczytu to ponad 30 km². Góra położona jest na terenie Parku Narodowego #Canaima.

Góra Roraima w Wenezueli 18

Roraima była inspiracją dla Arthur’a Conan Doyle’a do napisania powieści Zaginiony świat. Napisał ją po usłyszeniu relacji Everrada im Thurma, który jako pierwszy wspiął się na #szczyt w 1884 roku. W rzeczywistości szczyt góry jest ostoją licznych gatunków endemicznych − stanowią one 65% jej flory. Na Roraimie występuje także endemiczna #fauna, a jeden z gatunków obok Roraimy występuje także w Afryce.

Góra Roraima w Wenezueli 17

Wejście na szczyt możliwe jest z przewodnikiem i trwa pięć dni. Wejście jest możliwe bez przygotowania i bez specjalistycznego sprzętu. Trasy turystyczne zaczynają się w Wenezueli, od strony Gujany i Brazylii podejścia są trudniejsze.

Góra Roraima w Wenezueli 16

Góra Roraima w Wenezueli 15

Góra Roraima w Wenezueli 14

Góra Roraima w Wenezueli 13

Góra Roraima w Wenezueli 06

Góra Roraima w Wenezueli 07

Góra Roraima w Wenezueli 08

Góra Roraima w Wenezueli 09

Góra Roraima w Wenezueli 10

Góra Roraima w Wenezueli 11

Góra Roraima w Wenezueli 12

Góra Roraima w Wenezueli 05

Góra Roraima w Wenezueli 04

Góra Roraima w Wenezueli 03

Góra Roraima w Wenezueli 02

Góra Roraima w Wenezueli 01

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *