GLAST wypatrzył wyjątkowy układ gwiazd

Teleskop GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope) dostrzegł pierwszy, podwójny układ promieniowania gamma poza naszą galaktyką. Układ LMC P3 jest najjaśniejszym jaki kiedykolwiek udało się dostrzec.

glast-wypatrzyl-wyjatkowy-uklad-gwiazd

Astronomowie korzystający z kosmicznego obserwatorium GLAST dostrzegli pierwszy, podwójny układ promieniowania gamma poza naszą galaktyką. Układ LMC P3 jest ciekawy także z innego względu, bo jest on najjaśniejszym jaki kiedykolwiek udało się dostrzec.

Układ, w skład którego wchodzą dwie gwiazdy – jedna podobna do naszego Słońca i druga będąca niewielką czarną dziurą lub bardzo gęstą gwiazdą neutronową, znajduje się w centrum pozostałości po wybuchu supernowej w Wielkim Obłoku Magellana. To jedna z galaktyk satelitarnych Układu Słonecznego znajdująca się około 163 tysiące lat świetlnych od Ziemi. LMC P3 świeci najjaśniej zarówno pod kątem promieniowania gamma, rentgenowskiego, fal radiowych, oraz światła widzialnego.

Układy takie są bardzo rzadkie. Dotychczas udało się dostrzec zaledwie sześć – wszystkie w Drodze Mlecznej. Są one charakterystyczne, bo emitują potężne promieniowanie gamma, które jednak ulega dość istotnym wahaniom w regularnych cyklach.

LMC P3 dostrzeżono już w roku 2012, lecz wtedy astronomowie nie wiedzieli z czym mają do czynienia. Obserwacje za pomocą GLAST pozwoliły im go lepiej zdefiniować i poznać.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *