Galaktyka ciągnąca za sobą gigantyczny ogon

Niemieccy astronomowie używając #teleskop’u kosmicznego #Chandra dostrzegli gigantyczny #ogon ciągnący się za jedną z galaktyk. Mierzy on co najmniej 250 tysięcy lat świetlnych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż nasza #galaktyka.

Galaktyka ciągnąca za sobą gigantyczny ogon

Niecodzienny ogon składa się z gazu rozgrzanego do milionów stopni Celsjusza. Zlokalizowano go w gromadzie galaktyk #Zwicky8338 odległej o 700 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jego #temperatura jest o kilka milionów stopni niższa niż temperatura gazu międzygalaktycznego wypełniającego gromadę Zwicky 8338. Jednak mimo to emituje on #promieniowanie #rentgen’owskie i widać go wyraźnie na obrazie z teleskopu Chandra.

Ogon składa się z jaśniejszej i chłodniejszego „głowy”, którą wypełniają prawdopodobnie cięższe #pierwiastki niż gorętszy ogon. Jego istnienie wyjaśnia dlaczego w galaktyce CGCG254-021 zatrzymało się formowanie nowych gwiazd. Cały gaz, który powinien zostać użyty do tworzenia nowych gwiazd został wyrzucony w przestrzeń międzygalaktyczną w formie gorącego ogona.

aanda.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *