Film z wnętrza reaktora w Fukushimie

Japońska firma TEPCO – właściciel elektrowni jądrowej w Fukushimie, w której doszło do największej jak do dotąd katastrofy jądrowej w XXI wieku – opublikowała najnowszy film z wnętrza reaktora numer 3.

Film powstał dzięki nowemu robotowi przygotowanemu przez inżynierów z firmy Toshiba i konsorcjum International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID). Chociaż robot ma zaledwie kilkanaście centymetrów długości i wygląda na zabawkę, jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie. Niepozorne urządzenie przetrwało wysoką temperaturę i promieniowanie, spenetrowało zgliszcza zalanego wodą reaktora nr.3, który został zbudowany przez Toshibę w 1976 roku, oraz wykonało zdjęcia stopionego rdzenia i zastygłego paliwa jądrowego (szumy i prześwietlenia na filmie są sprawką promieniowania). Dzięki misji robota, naukowcy będą mogli teraz lepiej zorganizować prace związane z oczyszczeniem zgliszczy wszystkich trzech reaktorów.

Władze miały plan zakładający usunięcie prętów paliwowych i oczyszczenie elektrowni do roku 2018. Niestety, teraz gdy napotkano na kolejne problemy, wiemy już, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Wstępne plany zakładają rozpoczęcie tego procesu dopiero w roku 2021.

Japonia po największej katastrofie jądrowej w XXI wieku wyłączyła wszystkie 54 reaktory energetyczne i przeszła na kopalne źródła energii (węgiel i gaz LNG). Japoński Instytut Gospodarki Energetycznej (IEEJ) ocenia, że do katastrofy w Fukushimie energetyka jądrowa pozwoliła Japonii zaoszczędzić 276 miliardów USD, a to z uwagi na brak konieczności zakupu surowców energetycznych za granicą.

Japoński rząd oszacował koszt likwidacji elektrowni w Fukushimie na 180 miliardów dolarów. Eksperci uważają jednak, że ostateczny koszt może jeszcze wzrosnąć o nawet 50-80 miliardów dolarów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *