Film w hołdzie sondom Voyager

Zobacz wspaniały film będący swoistym hołdem oddanym najbardziej niezwykłym przedsięwzięciom kosmicznym ludzkości, czyli sondom Voyager 1 i 2.

Film w hołdzie sondom Voyager

Sonda Voyager-1 jest aktualnie najdalej oddalonym od Ziemi urządzeniem wykonanym przez człowieka – znajduje się teraz 20 miliardów kilometrów od nas, a to oznacza, że polecenia wysyłane z prędkością światła docierają do Voyagera-1 po 17 godzinach. Obecnie zadaniem sondy Voyager-1, która w 1977 roku została wystrzelona, aby zbadać Jowisza i Saturna, jest badanie heliopauzy i właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej.

Docelowym celem sondy jest gwiazda AC+793888 znajdująca się w gwiazdozbiorze Żyrafy. Sonda Voyager-1 minie ją za prawie 40 tysięcy lat. Tak wiele czasu Voyager-1 potrzebuje na dotarcie do niej, mimo iż pędzi z prędkością 61 tysięcy kilometrów na godzinę.

Jeszcze bardziej odległy cel ma sonda Voyager-2. Jej pierwotnym zadaniem było dokładne zbadanie Jowisza i Saturna, ale ze względu na dobry stan udało się także przeprowadzić obserwacje Urana i Neptuna. Sonda prowadzi aktualnie pomiary „szoku końcowego wiatru słonecznego”, czyli tej zewnętrznej części Układu Słonecznego, gdzie wiatr słoneczny zwalnia do prędkości mniejszej niż prędkość dźwięku.

Kolejnym etapem podróży sondy Voyager-2 jest przelot przez płaszcz Układu Słonecznego, co zajmie jej tysiące lat. Ostatecznym celem misji jest Syriusz. Voyager-2 minie gwiazdę za 300 tysięcy lat.

Obecnie urządzenia pomiarowe na obu Voyagerach działają tylko częściowo i z biegiem lat wyłączają się kolejne z nich. Naukowcy NASA sądzą, że ostateczne wyłączenie się wszystkich urządzeń nastąpi za około 10 lat.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *