Zobacz wspaniały film będący swoistym hołdem oddanym najbardziej niezwykłym przedsięwzięciom kosmicznym ludzkości, czyli sondom Voyager 1 i 2.
Sonda Voyager-1 jest aktualnie najdalej oddalonym od Ziemi urządzeniem wykonanym przez człowieka – znajduje się teraz 20 miliardów kilometrów od nas, a to oznacza, że polecenia wysyłane z prędkością światła docierają do Voyagera-1 po 17 godzinach. Obecnie zadaniem sondy Voyager-1, która w 1977 roku została wystrzelona, aby zbadać Jowisza i Saturna, jest badanie heliopauzy i właściwości fizycznych przestrzeni międzygwiezdnej.
Docelowym celem sondy jest gwiazda AC+793888 znajdująca się w gwiazdozbiorze Żyrafy. Sonda Voyager-1 minie ją za prawie 40 tysięcy lat. Tak wiele czasu Voyager-1 potrzebuje na dotarcie do niej, mimo iż pędzi z prędkością 61 tysięcy kilometrów na godzinę.
Jeszcze bardziej odległy cel ma sonda Voyager-2. Jej pierwotnym zadaniem było dokładne zbadanie Jowisza i Saturna, ale ze względu na dobry stan udało się także przeprowadzić obserwacje Urana i Neptuna. Sonda prowadzi aktualnie pomiary „szoku końcowego wiatru słonecznego”, czyli tej zewnętrznej części Układu Słonecznego, gdzie wiatr słoneczny zwalnia do prędkości mniejszej niż prędkość dźwięku.
Kolejnym etapem podróży sondy Voyager-2 jest przelot przez płaszcz Układu Słonecznego, co zajmie jej tysiące lat. Ostatecznym celem misji jest Syriusz. Voyager-2 minie gwiazdę za 300 tysięcy lat.
Obecnie urządzenia pomiarowe na obu Voyagerach działają tylko częściowo i z biegiem lat wyłączają się kolejne z nich. Naukowcy NASA sądzą, że ostateczne wyłączenie się wszystkich urządzeń nastąpi za około 10 lat.