Energia ze ścieków

Firma Cambrian Innovation pochwaliła się skutecznym zakończeniem pierwszych testów mikrobowych ogniw paliwowych – czyli urządzeń, które z pomocą bakterii przetwarzają ścieki w czystą wodę i energię.

Energia ze ścieków

Urządzenie nosi nazwę BioVolt i dziennie przetwarza 2.250 litrów ścieków gospodarczych w czystą wodę. Jednocześnie produkuje ono energię elektryczną. Oczyszczalnia ta wykorzystuje bakterie Geobacter oraz Shewanella Oneidensis, które podczas oczyszczania ścieków uwalniają z nich elektrony, co ma dodatkowy, pozytywny efekt – wstrzymuje nieco wzrost bakterii przez co nie wymykają się one spod kontroli.

Klasyczne oczyszczalnie ścieków do działania wymagają energii z innych źródeł – w przypadku Stanów Zjednoczonych zużywają one 3% całej produkowanej tam energii. Jeśli zatem nawet BioVolt nie będzie w stanie produkować energii ponad własne zużycie to i tak będzie to ogromny przełom. Kolejnym krokiem ma być skalowanie tej technologii tak aby jedna oczyszczalnia była w stanie przetworzyć 20 tysięcy litrów ścieków dziennie.

newscientist.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *