Eksploracja kosmosu może podzielić ludzi na różne gatunki

Ludzie cały czas ewoluują. Niedługo polecimy w kosmos, co oznacza, że może szykować się kolejna zmiana. Czy ludzkość podzieli się na kolejne gatunki?

Eksploracja kosmosu może podzielić ludzi na różne gatunki
Eksploracja kosmosu może podzielić ludzi na różne gatunki

Kolonizacja Marsa nie wydaje się już być aż tak fantastycznym przedsięwzięciem, wydaje się że tylko kwestia czasu aż pierwsi ludzie zaczną osiedlać się na „czerwonej planecie”. Według Chrisa Impey’a, profesora astronomii z University of Arizona, taka wyprawa wiąże się z dużymi konsekwencjami. Opuszczenie ziemskiego środowiska może spowodować, że ludzie podzielą się na kilka kolejnych gatunków, które dalej będą ewoluować w coś zupełnie innego niż homo sapiens.

Chris Impey twierdzi, że największy wpływ na naszą przemianę ma wywrzeć grawitacja oraz odmienne warunki niż te panujące na Ziemi. Na Księżycu czy Marsie grawitacja jest mniejsza, przez co fizyczna budowa osadników będzie się zmieniać, rezultaty tej zmiany będzie można ujrzeć jeszcze w pierwszym pokoleniu. „Kolonizatorzy” zrodzą oczywiście potomstwo, które również będzie podlegać przyspieszonej ewolucji – i tak aż do momentu, gdy wreszcie zrodzi się nowy gatunek człowieka.

Podobne zjawisko mogliśmy zaobserwować na przestrzeni dziejów, kiedy to człowiek biegający po Ziemi stopniowo zmieniał swoją budowę, coraz lepiej zgłębiał prawa rządzące otaczającym go światem i rozmnażał się, przez co coraz liczniejszy gatunek ludzki powoli opanowywał planetę. Wraz z wejściem w kosmos taka ewolucja może się powtórzyć, ale będzie bardziej drastyczna. Im dalej od ojczystej planety, tym bardziej zmieniać się będzie kompozycja gazów które wdycha człowiek, rodzaje promieniowania czy też wspomniana wcześniej grawitacja. To wszystko będzie powoli oddziaływać na każdy element ludzkiego genomu, choć ciężko jeszcze przewidzieć w jaki sposób.

źródło

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *