Egzoplanety

Czym są? Jak wyglądają? Ile ich jest? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w infografice przedstawiającej dużą część ze znanych nam dziś egzoplanet.

Egzoplanety
Egzoplanety

Ta niesamowita grafika pokazuje różnorodność ponad 500 egzoplanet, które odkryto w latach 1988 – 2015, czyli od momentu wykrycia pierwszej z nich. Czym są egzoplanety? To #planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż #Słońce.

#Grafika stworzona przez słowackiego grafika i pisarza Martina Vargica, ukazuje około jednej czwartej potwierdzonych odkryć planet poza układem słonecznym. Wszystkie z nich są starannie ułożone według ich temperatury (od lewej do prawej) i gęstości (góra, dół), choć autor wziął także pod uwagę inne czynniki, między innymi ich rozmiar czy wiek.

Na grafice możemy również dostrzec wszystkie znane klasy egzoplanet. Takie jak super-ziemie, gorące jowisze, gorące neptuny, gazowe karły, planety skaliste i oceaniczne.

Co jest najbardziej ekscytujące w #egzoplaneta’ch? To, że na którejś z nich istnieją jakieś formy życia. Mało tego – #wszechświat nadal rośnie, a według #NASA 92% potencjalnie możliwych do zamieszkania planet jeszcze nie istnieje.

#kosmos #życie #gwiazda conowego.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *