Egzoplanety przy Proxima Centauri

Stosunkow niedaleko od Ziemi znajduje się bardzo ciekawa egzoplaneta Proxima B, o której głośno zrobiło się 2 lata temu. Przez te 2 lata astronomowie zebrali więcej danych i wszystko wskazuje na to, że znajduje się tam druga egzoplaneta o okresie obrotu wokół gwiazdy wynoszącym 215 dni.

Proxima B krąży po orbicie wokół swojej gwiazdy w tak zwanej strefie życia, czyli panują na niej warunki, które sprzyjają rozkwitowi życia. Naukowcy bezustannie obserwują to ciało niebieskie i jej macierzystą gwiazdę, czyli Proxima Centauri, z pomocą teleskopów. Stephen Hawking planuje nawet wysłanie misji bezzałogowej na te obiekty.

Okazuje się, że układ skrywa jeszcze więcej tajemnic, niż nam się do tej pory wydawało. Astronomowie już od jakiegoś czasu sugerowali istnienie tam więcej niż jednej planety. Badacze oparli się na danych uzyskanych w projekcie Red Dots.

System zarejestrował bardzo słaby sygnał o okresie od 60 do 500 dni. Do tej pory uważano, że może to być błąd pomiarów lub aktywność gwiazdy. Teraz jednak astronomowie zebrali dużo więcej danych i wszystko wskazuje na to, że znajduje się tam druga egzoplaneta o okresie obrotu wokół gwiazdy wynoszącym 215 dni. Jeśli jest to planeta, to ma 3 razy większą masę od Ziemi, jest ciałem skalistym i znajduje się daleko poza ekosferą Proximy Centauri.

Ale to nie wszystko. Astronomowie uważają, że może znajdować się tam o wiele więcej egzoplanet, a być może nawet cały układ planetarny, zawierający obiekty krążące w ekosferze swojej gwiazdy. Kolejne obserwacje powinny dać większą wiedzą na temat tego, co dzieje się zaledwie 4 lata świetlne od Ziemi, bo być może rozkwitają tam jakieś inteligentne formy życia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *