Dziwne formacje na powierzchni Enceladusa

14 października #sonda kosmiczna #Cassini dokonała bardzo bliskiego przelotu obok #Enceladus’a, szóstego pod względem wielkości #księżyc’a #Saturn’a, zbliżając się do jego północnego bieguna i uwieczniając zagadkowe formacje na jego powierzchni.

Dziwne formacje na powierzchni Enceladusa
Dziwne formacje na powierzchni Enceladusa

Na pierwszy rzut oka przypominają one roztocza lub wirusy widoczne pod mikroskopem. Są to jednak skomplikowane twory geologiczne, głównie #gejzer’y. To, co uwieczniono na zamieszczonych zdjęciach jest intensywnie analizowane przez badaczy.

Wcześniej wykonanie zdjęć nie było możliwe, ponieważ ta część księżyca znajdowała się w cieniu. Celem naukowców jest zbadanie czy ten obszar nadal wykazuje aktywność geofizyczną. Wkrótce powinniśmy poznać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

Jednym z najnowszych odkryć jest gigantyczny płynny #ocean, który kryje się pod całą powierzchnią Enceladusa. O jego istnieniu świadczy wyraźnie to jak księżyc porusza się po orbicie. Jego delikatne kołysanie na boki to właśnie skutek istnienia dużego zbiornika wodnego. Jego odkrycie zajęło naukowcom 7 lat.

To, co uwieczniono na zamieszczonych zdjęciach jest intensywnie analizowane przez badaczy

Zadaniem badaczy teraz będzie ustalenie dlaczego ocean wciąż jest płynny i nie zamarzł. Jedna z głównym teorii mówi, że siły pływowe wynikające z grawitacyjnego wpływu Saturna na Enceladusa, są dużo większe niż początkowo zakładano.

Wielki ocean to jednak nie wszystko, co ukrywa przed nami Enceladus. Są nimi także strumienie gazów i pyłów wyrzucane przez gejzery z gigantyczną prędkością aż 2 tysięcy kilometrów na godzinę, a więc większą od prędkości dźwięku, na wysokość do 1500 kilometrów. #Naukowcy są przekonani, że z wnętrza gejzerów może być wyrzucana także #woda w postaci ciekłej, ponieważ strumieniowi trudno byłoby osiągnąć tak imponującą prędkość bez jej udziału.

Pewności nie ma, ponieważ z taką prędkością mogłyby się również przemieszczać kryształki lodu, a przecież na Enceladusie #temperatura wynosi około minus 100 stopni. Naukowcy są natomiast pewni, że 91 procent atmosfery stanowi para wodna.

Na Enceladusie temperatura wynosi około minus 100 stopni

Enceladus jest obecnie obok Marsa najintensywniej badanym obiektem w naszym Układzie Słonecznym. Jeśli zyskamy ostateczne potwierdzenie, że jest tam woda w płynnej postaci, to nie tylko wskazywałoby to na możliwość istnienia życia, ale także pomogłoby w przyszłych misjach załogowych.

Księżyc został odkryty w 1789 roku przez niemieckiego astronoma Williama Herschela. Jego średnica wynosi tylko 500 kilometrów, a więc jest on siedmiokrotnie mniejszy od ziemskiego Księżyca i zarazem pod względem powierzchni dwukrotnie większy od Polski.

#kosmos geekweek.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *