Dziwne dźwięki dochodzą z ciemnej strony Księżyca

NASA skrywa w swoich archiwach wiele tajemniczych zdjęć, nagrań dźwiękowych i wideo ze swoich historycznych misji kosmicznych. Materiały te mogą nigdy nie ujrzeć światła dziennego, a to dlatego, że nie do końca wiadomo, czy powinna je zobaczyć opinia publiczna.

Jedno z takich nagrań NASA zdecydowała się udostępnić. Powstało ono podczas misji Apollo 10 w 1969 roku. Dokonano je w trakcie lotu po niewidocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu. Był to ostatni lot doświadczalny stanowiący próbę generalną przed historycznym lądowaniem człowieka na Księżycu. Nagranie, na którym słychać dziwne dźwięki, zostało zarejestrowane podczas krótkiej przerwy w łączności statku z Ziemią. Astronauci wsłuchiwali się w dźwięki i określili je mianem „kosmicznej muzyki”. Co ciekawe, członkowie załogi nie poinformowali o tym fakcie NASA, a to z obawy o to, że naukowcy pomyślą, że doznali oni nieznanych zaburzeń psychicznych. Pomimo faktu, że o nagraniu zawierającym tajemnicze dźwięki agencja informowała już dość dawno, to dopiero teraz zdecydowano się na jego oficjalną publikację. Przedstawiono je w ramach nowej serii Discovery Science, poświęconej „zagadkowym plikom NASA”.

Poniżej możesz zobaczyć zapis rozmowy, którą przeprowadzili w trakcie rejestracji dźwięków astronauci John Young (CDR) i Eugene Cernan (LPM).

04 06 13 02 LMP That music even sounds outer-spacey, doesn’t it? You hear that? That whistling sound?
04 06 13 06 CDR Yes.
04 06 13 07 LMP Whooooooo. Say your –
04 06 13 12 CMP Did you hear that whistling sound, too?
04 06 13 14 LMP Yes. Sounds like – you know, outer-space-type music.
04 06 13 18 CMP I wonder what it is. …
04 06 17 58 LMP Boy, that sure is weird music.
04 06 18 01 CMP We’re going to have to find out about that. Nobody will believe us.
04 06 18 07 LMP Yes. It’s a whistling, you know, like an outerspace-type thing.
04 06 18 10 CMP Yes… VHF-A …
04 06 18 16 LMP Yes. I wouldn’t believe there’s anyone out there.

Eksperci z NASA niestety wciąż nie wiedzą, skąd pochodzą te dźwięki i jakie jest ich źródło. Tymczasem podobne dziwne dźwięki pojawiły się też podczas lotu sondy Cassini po orbicie Saturna. Wówczas ich źródłem były naładowane cząstki generowane przez magnetyczne otoczenie planety.

Jednak w przypadku misji okołoksiężycowej takie wyjaśnienie nie jest wystarczające. Astronauci z misji Apollo 11 także informowali o podobnych dźwiękach, ale ich natura również nie jest znana. W trakcie udzielanych wywiadów, członkowie misji księżycowych jednogłośnie wskazywali, że na pewno nie były to zakłócenia wywołane urządzeniami znajdującymi się na pokładzie statków.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *