Dwulicowe NASA

NASA, w związku z budżetowymi cięciami będzie zmuszona podpisać kolejną umowę z rosjanami dotyczącą transportu astronautów i ładunków na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym samym Rosjanie zarobią prawie pół miliarda dolarów.

Dwulicowe NASA
Dwulicowe NASA

W liście skierowanym do Kongresu Stanów Zjednoczonych szef NASA Charles Bolden zauważył, że przedłużenie z Rosjanami kontraktu do roku 2017 będzie oznaczało wydatek 490 milionów dolarów. Będzie to miało miejsce w tym samym czasie gdy Rosja objęta jest sankcjami ze względu na sytuację na Ukrainie.

Komercyjne loty miały rozpocząć się w roku 2017 co nie tylko oznaczałoby oszczędność dla NASA, ale także pobudzanie rodzimego przemysłu. Jednak proponowane przez Senat budżetowe cięcia dla agencji doprowadzą do opóźnień w tym programie, a zatem przez dłuższy czas konieczne będzie korzystanie z pomocy Rosjan.

Nie jest to dla NASA sytuacja komfortowa, bo przy bardzo napiętych stosunkach dyplomatycznych – Rosja może w każdym momencie powiedzieć stop, albo po prostu podnieść ceny własnych usług, a Amerykanie pozostawieni zostaną na łaskę i niełaskę Władimira Putina.

theguardian.com

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *