Druga szansa dla japońskiej sondy Akatsuki

Pięć lat temu japońska agencja kosmiczna #JAXA wysłała sondę #Akatsuki, której zadaniem było dolecieć do orbity #Wenus i przeprowadzić badania planety. Sprzęt bywa jednak zawodny, więc w wyniku awarii jednego z #silnik’ów, misji nie udało się zakończyć sukcesem.

Druga szansa dla japońskiej sondy Akatsuki
Druga szansa dla japońskiej sondy Akatsuki

Początkowo sądzono, że po tym, jak misja zakończyła się porażką, Akatsuki będzie mieć kolejną szansę wejścia na orbitę Wenus dopiero za siedem lat. Inżynierom udało się jednak opracować plan naprawy wadliwego silnika, co pozwoli znacznie wcześniej osiągnąć zakładany cel. Silniki manewrujące są nadal niesprawne, więc inżynierowie użyją systemu sterowania napędu reaktora, by skierować sondę na orbitę planety.

Dzięki wysiłkom naukowców Akatsuki dostanie kolejną szansę wejścia na orbitę planety. Zadaniem pojazdu będzie zbadanie atmosfery Wenus. Sonda na orbicie planety ma przebywać przez maksymalnie dziewięć dni, zbierając w tym czasie dane, które następnie prześle na Ziemię. Wprawdzie początkowo misję planowano na dwa lata, jednak awaria sondy wymusiła znaczne jej skrócenie, gdyż na więcej nie pozwolą wbudowane w nią baterie.

#Naukowcy liczą jednak na to, że nawet tak krótki czas misji przyniesie im wiele istotnych danych, pozwalających jeszcze lepiej poznać tę planetę.

onet.pl

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *