Drony podbiją Marsa

Nie dalej jak wczoraj pisałem o tym, że w Marsjańskim wyścigu wyprzedzą nas rosyjskie małpy, a tu kolejna, ciekawa informacja. #NASA ma zamiar wysłać na #Mars’a #dron’y zasilane energią słoneczną, by z bliska, dokładniej zbadały powierzchnię planety.

Drony podbiją Marsa
Drony podbiją Marsa

NASA wydała oficjalne oświadczenie informujące, że specjalnie zaprojektowane drony znajdą się na pokładzie misji #MarsRover2020. #Naukowcy NASA uważają bowiem, że #łazik’i nigdy nie będą w stanie przeczesać takich połaci planety, jak unoszące się nad nią drony. Marsjańskie Łaziki są ciężkie i w czasie jednej misji może zostać wysłana jedna maszyna. Lekkie drony mogłyby zostać przetransportowane w setkach sztuk. Słabsza #grawitacja panująca na Marsie ułatwi ich #lot, choć z drugiej strony pamiętać należy o rzadszej atmosferze planety.

Osobiście optowałbym za połączeniem misji łazika i drona. Dron może badać powierzchnię Marsa z powietrza, a łazik odwiedzać i badać dokładniej wskazane przez drona miejsca. Ale to nie ja jestem decydentem i myślę, że naukowcy NASA też o tym pomyśleli.

Marsjańskie drony zostaną wyposażone w dwa, współosiowe wirniki, których średnica wyniesie ponad metr. Pod wirnikiem znajdzie się pojemnik zawierający systemy niezbędne do zarządzania maszyną. Nad śmigłami ulokowany zostanie panel słoneczny, dzięki któremu urządzenie będzie gromadziło energię na kolejny lot.

#kosmos #eksploracja #planeta

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *