Dowód na istnienie kolejnej planety w Układzie Słonecznym

Mike Brown z Caltechu twierdzi, że w Pasie Kuipera odnaleziono nowy obiekt, którego zachowanie stanowi dowód na istnienie kolejnej planety w Układzie Słonecznym.

Dowód na istnienie kolejnej planety w Układzie Słonecznym
Dowód na istnienie kolejnej planety w Układzie Słonecznym

W Układzie Słonecznym może znajdować się olbrzymia planeta, której jeszcze nie odkryliśmy. Naukowcy twierdzą, że odnaleźli dowody wskazujące na to, że ona rzeczywiście istnieje. Uważają oni, że jej rozmiar może 10x przekraczać wielkość Ziemi, a jej orbita sięga daleko poza Plutona i Pas Kuipera. Planeta ma znajdować się od 32 miliardów do 160 miliardów kilometrów od nas.

Oznaczało by to, że tajemnicza planeta wykonuje pełne okrążenie wokół Słońca raz na 10 do 20 tysięcy lat i właśnie dlatego dotychczas nie zdołaliśmy jej dostrzec. O jej istnieniu sugeruje natomiast dziwne zachowanie kilku obiektów z Pasa Kuipera, na które może mieć wpływ.

Odkrycie nowego obiektu powinno pomóc naukowcom w określeniu potencjalnej lokalizacji planety

W Pasie Kuipera odkryto nowe ciało, które może być kolejnym dowodem sugerującym obecność kolejnej planety w Układzie Słonecznym. Nadano mu nazwę uo3L91. Michael Brown z Caltechu, wyjaśnił, że planeta powinna znajdować się naprzeciwko wcześniej wspomnianych obiektów, a uo3L91 – na który planeta również ma wpływ – jest właśnie tam, gdzie zgodnie z przewidywaniami powinien być.

Odkrycie nowego obiektu powinno pomóc naukowcom w określeniu potencjalnej lokalizacji planety.

twitter.com (nie znoszę tego gościa)

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *