Do pracy z kotem

Pracownicy jednej z firm informatycznych w stolicy Japonii – Tokyo mogą zabierać do biura swoje koty, by redukować stres związany z zawodowymi obowiązkami. Obecność zwierząt jest akceptowana także w innych przedsiębiorstwach.

Japonia od dekad słynie z kultury pracy nadmiernie obciążającej pracowników. Nadgodziny są standardem nie tylko w korporacjach, ale również w mniejszych przedsiębiorstwach. Obciążenie pracą czasami jest tak duże, że pracownicy nie wytrzymują go i popełniają samobójstwo. W tokijskim biurze firmy Ferray przebywa łącznie dziewięć kotów, które mogą swobodnie przechadzać się między stanowiskami pracy. Dyrektor przedsiębiorstwa Hidenobu Fukuda wprowadził politykę „biurowych kotów” w 2000 r. na prośbę jednego z pracowników. „Daję także 5 tys. jenów nagrody (ok. 45 dolarów) tym, którzy przygarną bezpańskiego kota” – mówi.

Ferray to nie jedyna firma, która pozwala przychodzić do pracy ze zwierzętami. W japońskim oddziale technologicznego giganta Oracle owczarek staroangielski o imieniu Candy pracuje jako „przedstawiciel od pozdrawiania i leczenia”. To już czwarty „pies służbowy”, jaki od 1991 roku spędza w tej firmie czas z pracownikami.

W Tokio działalność zarejestrowało dotąd także ok. 60 tzw. kocich kawiarni, w których można wypić kawę i spędzić czas w towarzystwie kotów.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *