Dlaczego powrót do przeszłości jest niemożliwy?

Zdecydowana większość jąder atomowych jest okrągła, ale okazuje się, że mogą one przybierać także formę rozciągniętej kuli. Ich asymetria może kryć w sobie rozwiązanie zagadki antymaterii, a także wyjaśniać czemu nigdy nie odbędziemy podróży w czasie do przeszłości.

Dlaczego powrót do przeszłości jest niemożliwy?
Dlaczego powrót do przeszłości jest niemożliwy?

Grupa fizyków eksperymentalnie potwierdziła, że jądro niestabilnego izotopu baru (bar-144) – ma kształt przypominający gruszkę. Jądro to jest zniekształcone bardziej niż przewidywała teoria, a zatem może doprowadzić do rewizji naszych dotychczasowych hipotez dotyczących jąder atomowych. W badaniach nad izotopem problem sprawiał fakt, że bar-144 jest bardzo niestabilny i naukowcom brakowało czasu, aby go zbadać zanim doszło do jego rozpadu. Naukowcy dokonali tego przy użyciu wiązki radioaktywnej CARIBU i akceleratora ATLAS. Oba urządzenia znajdują się w Argonne National Laboratory.

W Illinois udało się wzbudzić jądra baru-144 poprzez strzelanie jego wiązką w folię ołowianą, a analiza powstałego w ten sposób promieniowania gamma pozwoliła zbadać dokładny kształt jądra. Asymetria jądra atomu sugeruje także asymetrię w masie i może wyjaśniać czemu we wszechświecie widzimy dużo więcej materii niż antymaterii. Teoretycznie w Wielkim Wybuchu powinno ich powstać dokładnie tyle samo. Oznacza on także to, że czas ma tylko jeden kierunek i nie da się podróżować w przeciwnym. Zatem nigdy nie odbędziemy powrotu do przeszłości.

aps.org

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *